Zastosowania włókna szklanego

Zastosowania włókna szklanego, o których nie masz pojęcia

by TPP
10 czerwca 2019
Comments 2

Wiele gałęzi przemysłu wykorzystuje włókno szklane jako materiał wytrzymały i odporny na ogień czy substancje chemiczne. Właściwości te przyczyniły się do popularności włókna w wielu innych dziedzinach życia. Sprawdźmy zatem, jakie są jeszcze zastosowania włókna szklanego, o których nie mamy na co dzień pojęcia.

Krótko o włóknie szklanym

Jest to cienkie włókno, które ma średnicę 0,005-0,01 mm i jest wyciągane ze stopionego szkła, po czym impregnowane żywicą. To odporny i mocny materiał. Tworzywa, które wzmacniane są włóknem szklanym, charakteryzują się tym samy odpornością na korozję, warunki atmosferyczne czy substancje chemiczne. Z uwagi na zastosowanie wyróżniamy włókno szklane:

  • ogólnego zastosowania,
  • specjalnego zastosowania.

Znaczna większość wytwarzanych włókien to ten pierwszy rodzaj, który określany jest mianem szkła typu E, czyli o niskiej przewodności elektrycznej. Z kolei te specjalnego przeznaczenia, to takie, które odznaczają się wysoką wytrzymałością chemiczną czy wysoką sztywnością.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

zastosowania włókna szklanego

Niecodzienne zastosowania włókna szklanego

Poza przemysłem włókno szklane powszechnie używane jest w telekomunikacji światłowodowej. To za ich pomocą przekazywany jest sygnał Internetu czy telewizji cyfrowej. Również właśnie z tego materiału wykonywane są:

  • rakiety tenisowe,
  • tyczki do skoków wzwyż,
  • narty,
  • deski surfingowe.

W składzie nadwozia czy zderzaka naszego samochodu znajduje się również włókno szklane.

Dowiedz się więcej: Jak tanio naprawić zderzak samochodowy?

Przyczepa kempingowa, którą wypożyczamy na wakacyjny wyjazd, także jest z niego wykonana. Jest to surowiec, którego używamy do wykańczania wnętrz. Tapety z włókna szklanego są bardzo często wybieranym dodatkiem dekoracyjnym do różnego rodzaju pomieszczeń.

Dowiedz się więcej: Jak nakleić tapetę z włókna szklanego?

Włókno szklane zastosowanie

Czym jeszcze może nas zaskoczyć włókno szklane?

Niewielu z nas wie, że materiał ten wykorzystywany jest również w zabiegu manicure. Włókno szklane (lniane lub jedwabne) stosujemy jako „opatrunek” na uszkodzony paznokieć. Przykładamy do niego odpowiednio przycięty kawałek włókna, który pokryty jest warstwą kleju. Następnie polerujemy i piłujemy, by uzyskać pożądany kształt.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane –  jak używać do domowych zastosowań?

Włókno szklane stosowane jest także w stomatologii jako jeden z najtrwalszych materiałów. Wykorzystywane jest zarówno w protetyce, jak i ortodoncji czy periodontologii. Materiał ten używamy do odbudowy zębów przednich. Są one wówczas nie tylko odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale również mają naturalny kolor.

Pręty z włókna szklanego wykorzystywane są w najnowszym systemie przeciągania kabli. Przepychanie kabli pod drogami, przeciąganie przewodów między studzienkami technicznymi czy czyszczenie i przepychanie kanalizacji, to tylko niektóre zastosowania najnowszej serii włókien szklanych. Są one bardzo sprężyste i wytrzymałe na zagięcia w każdych warunkach.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane w łazience – zastosowanie idealne

Włókno szklane czy aluminium

Zastosowania włókna szklanego poza przemysłem nikogo już chyba nie dziwi. Jako materiał odporny i trwały znalazł również zastosowanie w innych dziedzinach życia. Począwszy od elementów naszego samochodu, poprzez sprzęt sportowy, skończywszy na naprawionym paznokciu. Wielość zastosowań może nas zaskoczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *