Wyposażenie poczekalni lekarskich – na co zwrócić uwagę?

Wyposażenie poczekalni lekarskich

Poczekalnie lekarskie to pomieszczenia bardzo specyficzne i wymagające. Projektując takie miejsce, pod uwagę musimy wziąć w równym stopniu wygodę i komfort, jak i funkcjonalność czy bezpieczeństwo pacjentów. Dlatego wybierając wyposażenie poczekalni lekarskich, nie możemy sugerować się projektami niezwiązanymi z tym rodzajem działalności.

Wyposażenie poczekalni lekarskich – zasady BHP są najważniejsze

Bardzo wiele zależy od rodzaju usług, które świadczy gabinet lekarski przy poczekalni, jednak zawsze meble, które się tam znajdą będą miały stały kontakt z drobnoustrojami i zarazkami przynoszonymi przez pacjentów. Czasem mogą mieć kontakt z krwią czy innymi płynami. Dlatego najważniejszą cechą jest możliwość szybkiej dezynfekcji i prostego utrzymania czystości. Zrezygnujmy z pięknych i klasycznych materiałów, takich jak drewno czy kamień. O wiele lepiej sprawdzą się tworzywa sztuczne: włókno szklane czy żywica poliestrowa. O ich właściwościach przeczytasz w artykule: Czym jest włókno szklane? Najważniejszą cechą, która jest przydatna w poczekalniach lekarskich to trwałość i odporność na działanie środków czystości i innych substancji. Niebezpieczne drobnoustroje nie są w stanie przeniknąć przez warstwę tworzywa, a samo włókno szklane jest odporne na działanie pleśni i grzybów. Zastanawiając się, jakie wyposażenie poczekalni lekarskich będzie najlepsze – wybierzmy tworzywa sztuczne.

Wygoda i komfort dla pacjenta

Niemniej ważna jest wygoda pacjenta. Jak sprawić, by meble wykonane z tworzyw sztucznych były komfortowe? Wbrew pozorom jest to dość proste. Możemy zrezygnować z obić i skupić się na odpowiednim wyprofilowaniu siedzisk – co jest szczególnie zalecane, jeśli nasi pacjenci nie spędzają w poczekalni wiele czasu, a z krzeseł korzysta się tylko „na chwilę”. Z drugiej strony możemy zainwestować w zdejmowane obicia, które możemy wyprać i zdezynfekować w razie potrzeby. Tutaj znowu z pomocą przychodzą nam tworzywa sztuczne. Nie tylko naturalny materiał może być przyjemny w dotyku i miękki.

Cena kontra jakość

Wyposażenie poczekalni lekarskich powinno także spełniać szereg innych wymagań. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale odpowiedni kolor wystroju wnętrza może znacząco polepszyć samopoczucie pacjenta czy sprawić, że oczekiwanie nie będzie się aż tak dłużyło. Tworzywa sztuczne umożliwiają praktycznie dowolną aranżację poczekalni i to nie tylko z przewagą bieli. Lepiej jest użyć takich kolorów jak:

  • zieleń,
  • błękit,
  • turkus,
  • fiolet.

Wyposażenie poczekalni lekarskich musi być także łatwe do wymiany, no i przede wszystkim – nie powinno być kosmicznie drogie. Dobrze jest wybrać rozwiązanie, które umożliwi nam wymianę tylko jednego elementu, bez utraty jednolitości wystroju. Taką możliwość daje Ci zakup mebli wykonanych na zamówienie – w przypadku zniszczenia jednego elementu, bez problemu możemy go domówić. Tworzywa sztuczne są także o wiele tańsze od naturalnych, ale niepraktycznych w gabinetach lekarskich, materiałów.

Wyposażenie poczekalni lekarskich

 

Kupując wyposażenie poczekalni lekarskich, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie jest to zadanie łatwe, a też nie chcemy ciągle wymieniać mebli i wprowadzać poprawek. Jeśli zatem nie mamy pomysłu na meble do takiego miejsca, skorzystajmy z gotowych propozycji. Wiele z nich znajdziesz w naszym Banku Pomysłów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

back to top