Włókno szklane zamiast gładzi

Włókno szklane zamiast gładzi – czy to możliwe?

by TPP
4 lutego 2019
Comments 1

Włókno szklane kojarzy nam się z bardzo nieprzyjemnym materiałem, które drapie i uczula. Stąd sam pomysł położenia go na ścianę wydaje się dość szalony. Jednak… włókno szklane zamiast gładzi sprawdza się bardzo dobrze, a potocznie jest zwane flizeliną.

Włókno szklane zamiast gładzi – o cechach flizeliny

Flizelina to nic innego jak włóknina powstała z włókien syntetycznych – w naszym przypadku będą to włókna szklane. Jest dość powszechnie używana w budownictwie i architekturze. Spotkamy ją w naszych domach w postaci… tapet. Jest gładka i przyjemna w dotyku – w ogóle nie przypomina pierwotnego materiału. Może mieć różne gramatury – od 40 g/m do nawet 120 g/m. Co ciekawe, im większy parametr, tym lepszy efekt estetyczny. Warto jednak zaznaczyć, że flizelina przejmuje właściwości surowca, który posłużył do jej wykonania. Będziemy więc cieszyć się włóknem szklanym zamiast gładzi na ścianach własnego mieszkania.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Dlaczego warto kłaść włókno szklane?

Poza względami estetycznymi, warto wiedzieć, że włókno szklane zamiast gładzi ma wiele zalet. Ich omawianie zacznijmy od tych, które mają wpływ na konstrukcję budynku. Flizelina nie tylko zakrywa pęknięcia tynku, ale również fizycznie go zabezpiecza przed dalszą degradacją. Stąd bardzo często jest używana w starym budownictwie. Inne cechy, które warto wymienić to:

  • całkowita niepalność,
  • odporność na rozwój grzybów i pleśni,
  • doskonała przyczepność do ściany – szczególnie nieszlifowanej,
  • mniejszy współczynnik chłonięcia farby – zużywa się jej fizycznie mniej.

Tapetę z włókna szklanego możemy pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu aranżacja wnętrza jest prosta. Bez problemów możemy ją przemalowywać. Warto jednak zauważyć, że zrywanie flizeliny nie jest takie proste jak w przypadku zwykłych tapet. Decyzja o jej położeniu powinna być przemyślana – to wybór na całe lata.

Dowiedz się więcej: Nietypowy wystrój salonu – pomysły na Twoje wnętrze

Włókno szklane zamiast gładzi – prosto i czysto

Gładź brudzi, a odpowiednie wyszlifowanie powierzchni spędza sen z powiek właścicieli nieruchomości. Z drugiej strony mamy zwykłe tapety papierowe, które niestety mają tendencję do przemakania, darcia się czy po prostu odpadania od ścian. Są dość miękkie i każdy, kto choć raz je kleił, wie, jak trudne jest to zadanie. Flizelina nie zna tych problemów. Nie moknie i się nie rozrywa. Jest grubsza i bardziej twarda od papieru. Nie pyli i nie zanieczyszcza wnętrza podczas klejenia. Włókno szklane zamiast gładzi czy zwykłego papieru jest atrakcyjną alternatywą pokrycia ścian.

Dowiedz się więcej: Jak nakleić tapetę z włókna szklanego?

Włókno szklane zamiast gładzi

Czy więc warto naklejać włókno szklane zamiast gładzi? Z pewnością tak! Liczba zalet takiego rozwiązania jest wręcz niezliczona. Sprawdza się zarówno w starym, jak i nowym budownictwie. Jego wybór sprawi, że nie trzeba będzie remontować wnętrza co chwilę. Co ciekawe, jako produkt z tworzywa sztucznego, flizelina ścienna jest tylko niewiele droższa od zwykłych tapet. To wszystko sprawia, że jest to idealna inwestycja do każdej nieruchomości.