Włókno szklane w sprayu

Włókno szklane w sprayu – co to jest i do czego służy?

by TPP
26 sierpnia 2019
Comments 0

Włókno szklane w sprayu to dość duży skrót myślowy. Metoda ta faktycznie przypomina wydmuchiwanie materiału wraz z gazem pod wysokim ciśnieniem, ale jednak dostrzeżemy wiele różnic. Sama metoda nakładania włókna szklanego nazywa się spray-up. Na czym ona polega i jak wygląda?

Włókno szklane w sprayu – jak to wygląda?

Podobnie jak w przypadku standardowych spray-ów, mamy tu do czynienia z:

  • pistoletem, który pełni rolę zamkniętego pojemnika z tworzywem,
  • sprężonym powietrzem,
  • wydmuchiwanym materiałem.

Spray jednak najczęściej kojarzy nam się z gazem lub płynem. Włókno szklane z pewnością nim nie jest. To stabilne ciało stałe, które w dodatku jest dość pokaźną rolką tworzywa. Jak to rozumieć i jak w takim razie działa włókno szklane w sprayu?

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Metoda spray-up

Pistolet do metody spray-up pobiera z podajnika:

  • rowing cięty lub ciągły włókna szklanego,
  • sprężone powietrze,
  • żywicę,
  • katalizator.

Wszystko jest podawane w sposób oddzielny – materiały łączą się ze sobą dopiero po wydmuchaniu (w przypadku urządzeń z opcją mieszania zewnętrznego) lub w pojemniku wewnątrz pistoletu. Pistolet wyposażony jest w ostrza, które tną podawany rowing na fragmenty o długości kilku milimetrów. Zależy to od ustawień maszyny i ilości ostrzy. Tworzywo jest wydmuchiwane od razu z żywicą w sposób współbieżny. Musimy jednak pamiętać, że musi być to żywica należąca do niezbyt lepkich.

Włókno szklane w sprayu
źródło: plastech.pl

Co uzyskujemy?

W efekcie uzyskujemy jakby „puszysty” laminat. Włókno szklane jest wytryskiwane we wszystkich kierunkach, w związku z czym należy je w kolejnym kroku poddać procesowi rolowania. W tym celu wystarczy metalowy wałek, który nie tylko usuwa nagromadzone powietrze, ale także wzmacnia kompozyt i nadaje poszczególnym włóknom bardziej ciasną strukturę. Powierzchnia staje się gładsza i wygląda o wiele lepiej.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane do auta, czyli jak połatać karoserię?

Jak używać włókna szklanego w sprayu?

Wydajność natrysku zależy od danej maszyny i pistoletu. Z reguły jest to ok. 2-5 kg/minutę. Wydaje się to całkiem niezłą wydajnością, pamiętajmy jednak, że pistolety nie są przystosowane do pracy ciągłej. Po około kilkunastu do kilkudziesięciu sekund należy przerwać pracę. W efekcie daje nam to całkowitą wydajność rzędu ok. 20 kg/godzinę. Oznacza to, że włókno szklane w sprayu nadaje się do pokrywania tworzywem gotowych form o niezbyt dużej wielkości. Świetnie sprawdza się też do laminowania kształtów niejednorodnych, przy których wycięcie odpowiednich kształtów z maty zajęłoby bardzo dużo czasu.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane jako mata i nie tylko, czyli w jakich formach kupić włókno szklane?

 

Włókno szklane w sprayu jest cenione za prostotę stosowania i szybkość pokrywania tworzywem formy. Umożliwia redukcję kosztów, a sama maszyna z pistoletem również nie należy do najdroższych. Pamiętajmy jednak i o wadach takiego rozwiązania – gotowy laminat będzie posiadał dużą zawartość żywicy. Cięte włókna (w przypadku rowingu ciętego) obniżają także właściwości samego materiału – trwałość i odporność. W wielu wypadkach jednak metoda spray-up jest całkowicie wystarczalna do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz