Włókno szklane na skórze

Włókno szklane na skórze – czy to niebezpieczne?

by TPP
20 lipca 2020
Comments 0

Bardzo długo wychwalamy zalety włókna szklanego, jako materiału, z którego można zrobić niemal wszystko. Dzięki temu coraz więcej osób zaczyna majsterkować i wykorzystywać ten materiał na co dzień. By jednak żyć w zgodzie z sumieniem i przestrzec niedoświadczone osoby, publikujemy ten wpis. Jak działa włókno szklane na skórze i czego trzeba dopilnować, by surowiec był dla nas bezpieczny?

Włókno szklane na skórze – jak działa?

Musimy powiedzieć wprost, że praca z włóknem szklanym może być niebezpieczna. Jednak bez obaw! Gotowe produkty, utwardzone żywicą epoksydową i polakierowane nie stanowią zagrożenia. Najbardziej drażniący jest pył, który w dużych ilościach wydobywa się podczas szlifowania. W tej postaci włókno szklane na skórze może powodować podrażnienia i zaczerwienienia. Uszkodzeniu ulega naskórek, a w dalszej kolejności także skóra właściwa. Choć kontakt z pyłem sam w sobie nie powoduje ran, obniża naturalną odporność naszej powłoki skórnej, przez co jest ona bardziej podatna na różnego rodzaju infekcje bakteryjne czy grzybicze. To one właśnie są najczęstszą przyczyną późniejszych problemów ze skórą.

Dowiedz się więcej: Tworzywa sztuczne a zdrowie człowieka – czy taki diabeł straszny?

Włókno szklane a oczy

O wiele większym ryzykiem uszkodzeń obarczone są oczy, do których może przedostać się pył z włókna szklanego. Może uszkadzać spojówkę i rogówkę, w rzadkich przypadkach nawet osłabienie wzroku. Zagrożone są także drogi oddechowe, gdzie szczególnie niewielkie włókna mogą dotrzeć nawet do płuc. Wbrew obiegowym opiniom jednak, nawet długotrwałe wdychanie pyłu powstałego z tego materiału nie powoduje nowotworów płuc. Wykazały to badania przeprowadzone już w 1996 roku przez Hesterberga, które trwały nawet 2 lata, a także w 2012 roku. Nie oznacza to, że pył jest bezpieczny – może powodować zwłóknienie płuc i międzybłoniaka opłucnej.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane w sprayu – co to jest i do czego służy?

Czy włókno szklane jest bezpieczne?

Jak już mówiliśmy na początku – gotowe produkty jak najbardziej są bezpieczne. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie badania i statystyki pokazują, że włókno szklane może powodować różnego rodzaju schorzenia tylko przy kontakcie tzw. przemysłowym. Zagrożeni mogą być więc pracownicy, którzy przebywają w zanieczyszczonym środowisku cały czas i – uwaga – nie są odpowiednio zabezpieczeni. By zminimalizować ryzyko ewentualnych konsekwencji zdrowotnych, zarówno w przypadku osób zajmujących się włóknem szklanym na co dzień, jak i okazjonalnie, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór roboczy. Koniecznie trzeba zadbać o:

  • kombinezon ochronny,
  • rękawice,
  • okulary,
  • maseczki z filtrem.

Jeśli obróbką włókna szklanego zajmujemy się w garażu lub innym pomieszczeniu do majsterkowania, zawsze po skończonej pracy należy dokładnie przewietrzyć to miejsce, by włókno szklane na skórze nie osiadało później.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane czy aluminium? Porównanie popularnych materiałów

Przygotowanie maski z włókna szklanego do lakierowania Włókno szklane na skórze
Przygotowanie maski z włókna szklanego do lakierowania

Ten wpis nie ma na celu wystraszyć kogokolwiek przed samodzielnym majsterkowaniem z włóknem szklanym. Chcemy jedynie, by każdy, kogo nasze produkty zachwycają i chce samodzielnie bawić się tym materiałem, był bezpieczny. Tak jak stosowanie większości narzędzi stolarskich czy budowlanych niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia ciała, tak także włókno szklane w nieodpowiednich i niezabezpieczonych rękach może stać się niebezpieczne.