Włókno szklane jako mata i nie tylko, czyli w jakich formach można kupić włókno?

Włókno szklane mata

Włókno szklane jest bardzo popularnym materiałem, które może nam służyć niemal do wszystkiego. Stosujemy je w budownictwie, sporcie, medycynie. W jakich formach jest dostępne na rynku? O macie szklanej słyszeli pewnie wszyscy, ale jeszcze spotkamy w sklepach?

Mata szklana i tkaniny

Maty z włókna szklanego są najpowszechniejszym produktem na rynku w tej kategorii. Przypominają tkaniny, stąd i często są tak nazywane. Są używane przy produkcji:

  • laminatów,
  • materiałów termoizolacyjnych,
  • koców gaśniczych,
  • izolacji elektrycznej.

Spotkamy się z bardzo różną gramaturą. Od 300 do 600 g/m2 to najczęściej spotykane parametry. Wiele zależy od naszych zapotrzebowań, jednak metr kwadratowy możemy zakupić już za kilka złotych, dzięki czemu  jest to idealny materiał do domowych napraw czy do blacharki samochodowej. Innym przykładem zastosowania włókna szklanego są tapety, które doskonale pokrywają wszelkie nierówności i posiadają wiele innych, przydatnych funkcjonalności.

Dowiedz się więcej: Jak nakleić tapetę z włókna szklanego?

Włókno szklane

Włókno szklane do zbrojeń

Ciekawą formą włókna szklanego, którą możemy zakupić, są cięte odłamki. Długość każdego to jedynie kilka milimetrów. Są dodawane do gipsu przy odlewaniu form. Dzięki temu końcowy produkt zyskuje o wiele większą trwałość i odporność. Wystarczy szczyptę włókna wymieszać z wodą zarobową. Kilogram takiego materiału to koszt rzędu 40-50 złotych.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane zamiast gładzi?

Wata szklana

O wacie szklanej również słyszeli chyba wszyscy. Jest doskonałym materiałem izolacyjnym, wytrzymałym na wysokie temperatury. Bardzo ciekawym zastosowaniem takiego produktu jest wypełnienie wnętrza tłumików i układów wydechowych. Worek o zawartości 250 gramów kosztuje nieco ponad 20 złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to surowiec bardzo lekki. Mimo więc niewielkiej masy, objętość uzyskana przez watę będzie dość spora.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane – gdzie kupić?

Rurki i pręty

Poza półproduktami, takimi jak maty czy wata, możemy kupić również gotowe wyroby. Oczywiście nie tylko bez trudu zakupimy rower czy kajak z tego materiału, ale dla miłośników samodzielnego tworzenia ciekawych przedmiotów, proponujemy zakup gotowych rurek. Mogą one posłużyć chociażby do budowy własnego latawca – wytrzymałego i bardzo lekkiego, który podbije przestworza. Koszt jednej takiej rurki o długości 120 centymetrów to kilkanaście złotych.

Dowiedz się więcej: Czy włókno szklane jest wytrzymałe?

Włókno szklane do przeciągania kabli

Bardzo częstym zastosowaniem włókna szklanego jest produkcja pilotów do przeciągania kabli w instalacjach teletechnicznych. Najczęściej pokryte jest dodatkową otuliną PE, która zapewnia mu dodatkową ochronę i stabilność w trakcie przeciągania. Tym produktem wyczyścimy nawet kanalizację. Koszt 50 metrów pilota ze stalką to około 400 złotych.

Dowiedz się więcej: Polietylen – co to jest?

Wędka włókno szklane

Jak widać, zastosowań włókna szklanego jest bardzo wiele, a tym samym na rynku mamy bardzo sporo półproduktów do wyboru – od tkanin i mat po gotowe rurki czy już finalne produkty, które zawierają ten surowiec. Jako producent wyrobów z tworzyw sztucznych gwarantujemy, że z pewnością zaopatrzymy się w nie w praktycznie każdym sklepie technicznym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

back to top