Włókno szklane – jak używać do domowych zastosowań?

Włókno szklane gdzie kupić

Mata z włókna szklanego jest wdzięcznym materiałem do zastosowań także domowych. Niewiele osób wie, że samodzielnie także możemy wykonać dowolną konstrukcję wzmocnioną tym materiałem. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie materiały w sklepie z chemią budowlaną i mieć sporo chęci. Prezentujemy artykuł o włóknie szklanym – jak używać w domu i co można z niego zrobić?


Włókno szklane – charakterystyka

Włókno szklane jest bardzo odpornym materiałem – zarówno na działania mechaniczne, jak i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dodatkowo jest całkiem proste w wykorzystaniu. Z powodzeniem możemy wykorzystywać je do projektowania różnych figur i konstrukcji. Pokryte żywicą poliestrową jest całkowicie bezpieczne po zaschnięciu.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Prezentujemy przewodnik dla majsterkowiczów z zamiłowania, jak utwardzić dowolny przedmiot za pomocą włókna szklanego.

Włókno szklane jak używać w domu

Co będzie nam potrzebne?

Lista zakupów nie jest długa, a wszystkie potrzebne produkty kupimy w każdym sklepie z chemią budowlaną. Musimy się zaopatrzyć w:

  • matę z włókna szklanego,
  • żywicę poliestrową,
  • szpachlę,
  • papier ścierny o różnej grubości,
  • folię aluminiową lub stretch,
  • grube rękawice ochronne.

Pamiętajmy, by wszystkie prace przeprowadzać na otwartej przestrzeni. Do momentu zaschnięcia naszej konstrukcji, żywica wydziela niebezpieczne opary, które mogą szkodliwie wpłynąć na nasze zdrowie. Polecamy balkon, garaż lub otwartą piwnicę.

Włókno szklane – jak używać?

Wiele zależy od materiału naszej formy. Wszystkie tektury są nieodpowiednie, bo żywica poliestrowa sprawi, że forma rozmięknie. Najlepiej jest od razu wykonać ją na przykład ze styropianu. Jeśli jednak mamy papierowy wzór, powinniśmy go szczelnie owinąć folią aluminiową lub stretchem, które są odporne na działanie wilgoci. Sposób nakładania włókna szklanego zależy od kształtu. Jeśli jest on bardzo nieforemny, lepiej jest matę pociąć na mniejsze kawałki i naklejać je stopniowo za pomocą żywicy poliestrowej. Często wystarczy także nanieść cały fragment i odpowiednio go „wyklepać” za pomocą twardego narzędzia. Zawsze jednak, im mniejsze kawałki będziemy naklejać, tym forma będzie dokładniej odwzorowana. Fragmenty włókna szklanego pokrytego żywicą musimy mocno dociskać, by między warstwami ograniczyć ilość powietrza a tym samym dobrze skleić formę. Czas, który jest potrzebny na zaschnięcie masy, wynosi około kilku godzin. Szlifowanie zaschniętego włókna szklanego jest wysoce nieefektywne i lepiej tego nie robić w domowych warunkach. Lepiej sprawdzi się pokrycie formy cienką warstwą szpachli i wyszlifowanie tego materiału w celu uzyskania pożądanego kształtu.

Sklejanie kawałków z włókna szklanego

Droższe, ale bardziej skuteczne

Lepszy efekt uzyskamy, jeśli wykonamy odlew negatywowy. Formę wykonujemy ze styropianu, tak perfekcyjnie, jak się tylko da. Na nią nanosimy włókno szklane z żywicą, nie przejmując się wyglądem od zewnątrz. Po zaschnięciu oddzielamy od siebie warstwy. W kompozycie otrzymujemy idealny wręcz negatyw naszej formy. Smarujemy ją separatorem i żelkotem, po czym ponownie wykładamy włóknem szklanym z żywicą. Po rozdzieleniu otrzymujemy idealny kształt naszej formy. Niestety nie możemy użyć taniej żywicy poliestrowej. Lepiej się sprawdzi epoksydowa.

Forma z włókna szklanego do laminowania

Pamiętaj, że wyżej opisana procedura dotyczy domowych zastosowań włókna szklanego. Jak używać tego materiału bardziej profesjonalnie? Niestety potrzebne jest kupienie bardziej profesjonalnych narzędzi, choć czasem pieczołowitość ręcznego szlifowania papierem ściernym nie dorówna żadnej innej technice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

back to top