Włókno szklane – historia niezwykłego materiału

Włókno szklane historia

Włókno szklane jest bardzo popularnym materiałem, które jest wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. Spotkamy je w budownictwie, sporcie czy medycynie. Warto wiedzieć, kiedy po raz pierwszy stworzono włókno szklane i do czego je stosowano. Czy wiesz, jaka jest jego historia?

Początki włókna szklanego sięgają starożytności

Włókno szklane było produkowane już w starożytności przez Egicjan i Fenicjan. Byli w stanie produkować szkło, a z nich poszczególne włókienka. Było to jednak bardzo pracochłonne i drogie. Służyło głównie do produkcji ozdób i dekoracji. Przełom nastąpił dopiero w XIX wieku. W 1870 roku niejaki John Player opracował metodę pozyskiwania masowo pasm szklanych, które posłużyły do produkcji znanej wszystkim wełny mineralnej – stosowanego do dziś materiału izolacyjnego. Przełom w produkcji włókna szklanego nastąpił w 1880 roku, kiedy to otrzymano pierwszy patent na produkcję tego materiału… w formie tkaniny. Szkło było splecione z jedwabiem, dzięki czemu całość była trwała i niepalna. To był wielki przełom, ale na prawdziwy rozwój technologii przyszło nam czekać do następnego wieku.

Dowiedz się więcej: Czy włókno szklane jest wytrzymałe?

Włókno szklane

Włókno szklane powstało przez… wypadek

Włókno szklane po raz pierwszy zostało stworzone w takiej formie, jaką znamy przez naukowca imieniem Dale Kleist. Pracował on w firmie Corning Glass, która zajmowała się właśnie produkcją szklanych przedmiotów. Naukowiec próbował zespawać ze sobą dwa szklane pustaki. Kiedy strumień sprężonego powietrza uderzył w surowiec, powstało coś, co dzisiaj nazywamy włóknem. Firma, w której pracował naukowiec połączyła się z inną – Owen Illinois – w celu kontynuacji badań nad tworzywem. W 1936 został opatentowany twór o wdzięcznej nazwie „Fiberglas”. Dwa lata później obie jednostki połączyły się również prawnie i stworzyły Owens-Corning, która istnieje do dziś. W tamtych czasach jednak pracowano głównie nad łączeniem włókna szklanego z tkaninami, dzięki czemu materiał był bardziej odporny na temperaturę czy rozciąganie.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane a węglowe – czym się różnią i które jest lepsze?

Wojna to dobry katalizator powstawania wynalazków

W 1936 roku Carlton Ellis z DuPont otrzymał patent na produkcję żywicy poliestrowej, którą znamy dziś jako materiał wspomagający produkcję przedmiotów z włókna szklanego, dzięki czemu całość staje się kompozytem.

Dowiedz się więcej: Żywica epoksydowa – co to jest?

Brytyjscy agenci wykradli te tajemnice z Trzeciej Rzeszy i przekazali rodzimym firmom technologicznym. Już w 1942 roku Owens-Corning rozpoczął produkcję samolotów, które posiadały części z włókna szklanego. Łódź została skonstruowana w 1937 roku przez Raya Greena. Dzisiaj w każdym domu znajdziemy element wykonany z tego tworzywa. Może to być:

  • bateria w łazience,
  • kabina prysznicowa,
  • wanna,
  • części samochodowe,
  • izolacja w domu.

Popularność i atrakcyjność cenowa sprawiają, że włókno szklane stało się ogólnie dostępnym i stosowanym materiałem.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane – gdzie kupić?

Włókno szklane a węglowe - rower karbonowy

Historia włókna szklanego jest bardzo długa, choć pod tą nazwą jest produkowane od niecałych stu lat. W ciągu następnych stu pewnie zaskoczy nas jeszcze nieraz. Ciągle wymyślane są nowe zastosowania i ulepszenia. Jako producenci wyrobów z tworzyw sztucznych jesteśmy niesamowicie ciekawi, co przyniesie przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

back to top