Włókno szklane czy aluminium

Włókno szklane czy aluminium? Porównanie popularnych materiałów

by TPP
27 maja 2019
Comments 2

Aluminium jest jednym z najpopularniejszych materiałów, które są używane w produkcji różnego rodzaju sprzętów. Coraz częściej jednak słyszymy o włóknie szklanym, które z powodzeniem zastępuje znane i używane wcześniej substancje. A więc włókno szklane czy aluminium? Kiedy sprawdzi się każdy z tych materiałów?

Dowiedz się więcej: Włókno szklane a węglowe – czym się różnią i które jest lepsze?

Aluminium – zalety

Aluminium jest nazwą potoczną. W rzeczywistości możemy mieć do czynienia z jednym z wielu stopów o różnych cechach i parametrach wytrzymałościowych. Serie mają numerację od 1000 do 8000. Każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie i mogą być wykorzystywane w produkcji:

  • części maszyn,
  • puszek,
  • elementów wykończeniowych,
  • pojazdów,
  • sprzętu sportowego.

Aluminium jest trzykrotnie lżejsze od stali, a dodatkowo charakteryzuje się łatwością utylizacji. Materiał ten również nadaje się do stosowania na zewnątrz. Nie wymaga zastosowania powłoki zabezpieczającej, malowania czy cynkowania.

Włókno szklane – zalety

Włókno szklane jest niezwykle odpornym materiałem. Cechuje się brakiem podatności na działanie:

  • promieniowanie UV,
  • uszkodzeń mechanicznych,
  • trwałych zanieczyszczeń,
  • środków chemicznych – w tym soli.

Kompozyt nie ulega korozji. Jest również wyjątkowo elastyczny, stąd sprawdza się w produkcji masztów, sprzętu sportowego czy elementów konstrukcyjnych. Przydatną cechą jest również bycie doskonałym izolatorem. Wytrzymałość właściwa włókna szklanego jest o wiele większa, niż ma to miejsce w przypadku stopu aluminium. W pierwszym przypadku jest to około 100 km, kiedy w drugim jedynie 10 km.

Dowiedz się więcej: Czy włókno szklane jest wytrzymałe?

Włókno szklane czy aluminium

Włókno szklane czy aluminium – co jest lepsze?

Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Aluminium z pewnością jest bardziej popularne i znane. Właśnie z tego powodu jednak jest coraz bardziej wypierane przez włókno szklane. Najlepszym przykładem jest branża nowych technologii i IT. Do tej pory przy produkcji laptopów stosowano w większości aluminium, dzięki czemu komputery są ultracienkie, lekkie i wytrzymałe. Pionierem okazał się Acer, który po raz pierwszy zastosował właśnie włókno szklane w produkcji obudowy, dzięki czemu sprzęt stał się bardziej prestiżowy. Często również te dwa materiały są łączone, by otrzymać pożądane cechy produktu końcowego.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Laptop z włókna szklanego

Włókno szklane czy aluminium? Wiele zależy od naszych potrzeb. Dzięki nowoczesnym procesom technologicznym, sposób otrzymania jest szybki i tani. Oznacza to, że materiały te ogólnie dostępne i nie różnią się zbyt mocno ceną. Jako producent wyrobów z włókna szklanego stosujemy oba z tych materiałów, by uzyskać najlepsze parametry techniczne naszych produktów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane jako mata i nie tylko, czyli w jakich formach można kupić włókno?