Włókno szklane a węglowe – czym się różnią i które jest lepsze?

by TPP
12 listopada 2018
Comments 2

Oba te materiały są powszechnie stosowane w przemyśle, choć różnice między nimi są dość znaczne. Jednak każde znajduje swoje zastosowanie. Włókno szklane a węglowe – czym się tak naprawdę różnią między sobą?


Które włókna są lepsze w kompozytach polimerowych?

Włókna węglowe powstają na skutek uszeregowania atomów węgla w odpowiedniej konfiguracji elektronów. Dzięki temu otrzymujemy najsilniejsze wiązania między atomami, jakie jesteśmy w stanie dzisiaj wyprodukować. Z drugiej strony mamy włókno szklane, które powstaje z atomów krzemu. Na gorsze parametry wytrzymałościowe mają wpływ domieszki innych pierwiastków, które osłabiają wiązania. To jednak wcale nie znaczy, że węgiel jest lepszy do wszystkich zastosowań. Znajduje swoją niszę przy produkcji:

  • jachtów i łodzi,
  • desek surfingowych,
  • ram rowerowych,
  • tkanin termoodpornych i niepalnych,
  • tkanin grzejnych.

Włókno węglowe jest lżejsze i mniej kruche. Ma to zastosowanie podczas produkcji akcesoriów, które mają rozpraszać energię bez rozpadu samego materiału. Szkło, choć także energię pochłonie, szybciej się rozpadnie. Ma to jednak znaczenie chociażby przy uprawianiu sportów wyczynowych czy produkcji ubrań dla służb ratowniczych. Nie można jednak nie wspomnieć o dość znacznej różnicy cenowej. Włókno szklane a węglowe różni się kosztem produkcji prawie 10-krotnie. To jeden z głównych argumentów, dla których szkło jest popularniejsze w produkcji przedmiotów codziennego użytku.

Włókno szklane a węglowe - rower karbonowy

Włókno szklane a węglowe – czy szkło faktycznie jest gorsze?

Choć nie ma co ukrywać, że włókno węglowe jest wytrzymalsze i wytrzymuje temperatury powyżej 700 st. Celsjusza, to zauważmy, że te właściwości nie zawsze są nam potrzebne. Przy produkcji wyposażenia domowego czy obudów dla elektroniki, wytrzymałość właściwa włókien szklanych jest wystarczająca. Musi się zmierzyć ewentualnie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy próbą dewastacji. Nie mówimy tu o wytrzymaniu uderzenia o sile nacisku kilku ton. Włókna szklane mają także swoje własne zalety. Są to:

  • nieprzewodzenie prądu,
  • niepylenie czarnymi pyłami,
  • łatwość formowania.

Standardowo wytrzymują bez uszczerbku temperaturę w wysokości 400 st. Celsjusza. Popularne włókna szklane typu E miękną dopiero w 740 st. Celsjusza. To wystarczająco dobre parametry do użytku codziennego, a zyskujemy znaczną oszczędność względem ceny.

Rodzaje włókna szklanego

Innym plusem włókien szklanych jest możliwość mocnego łączenia międzyfazowego z polimerami. Do różnych zastosowań używa się innych typów materiału. Wzmocnienia kompozytów najczęściej wykonuje się za pomocą typu E, który ma większą wytrzymałość mechaniczną, tak szukaną w procesie produkcji. Jeśli potrzebujemy jeszcze lepszych parametrów, do dyspozycji mamy szkło typu M. Możemy je zakupić w formie:

  • mat,
  • tkanin,
  • jedwabiu szklanego,
  • pasm elementarnych włókien.

Nie można także nie wspomnieć o ich odporności na działanie środków chemicznych, co sprawia, że są bardzo atrakcyjne przy produkcji pojemników, rur, wanien czy zbiorników.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Włókno szklane

Włókno szklane a węglowe różnią się dość znacznie, jednak dopiero na granicy wartości, które są dla nas na co dzień nieosiągalne. My wykorzystujemy włókno szklane o typie odpowiednim do danego rodzaju zastosowania. Dzięki temu dajemy pewność, że każdy nasz produkt jest trwały, wytrzymały i odporny na większość substancji, z którymi przyjdzie mu się stykać. Zapraszamy do naszego Banku Pomysłów. Zobacz, że włókno szklane nie musi być nudne, a pięknie uformowane może zachwycać.