Tworzywa sztuczne – jak rozpoznać?

Tworzywa sztuczne - jak rozpoznać?

Może zdarzyć się, że pewien stosowany przez nas przedmiot nie ma oznaczenia, z czego został wykonany. Ta wiedza może być nam potrzebna, jeśli lubimy majsterkować lub potrzebujemy coś naprawić. Wiele ograniczeń mają tworzywa sztuczne. Jak rozpoznać najpopularniejsze materiały, jeśli pozbawione są etykiety?


Tworzywa sztuczne – jak rozpoznać najpopularniejsze materiały?

Istnieje bardzo prosta metoda, która ułatwia identyfikację dwóch tworzyw sztucznych:

 • polietylenu (PE),
 • polipropylenu (PP).

Wystarczy zbadać gęstość tworzywa sztucznego względem wody. Jak to zrobić? Wystarczy wrzucić badany materiał do cieczy. Jeśli wypłynie na powierzchnię, mamy pewność, że ta substancja jest jedną z dwóch wymienionych wyżej. Musimy pamiętać, że jeśli badamy przedmiot o kształcie zbiornika, musimy go zapełnić wodą. Dotyczy to:

 • butelek,
 • kubków,
 • naczyń głębokich.

To najczęściej wykorzystywane tworzywa sztuczne w naszym życiu, stąd i najczęściej nasze badania zakończą się tutaj.

Dowiedz się więcej: Gdzie spotykamy tworzywa sztuczne?

Jak rozpoznać tworzywa sztuczne

Badanie gęstości względem roztworu chlorku sodu

Choć brzmi to bardzo skomplikowanie, to wcale takie nie jest. Wystarczy, że przygotujemy odpowiedni roztwór wody i soli kuchennej. W 1 litrze musimy rozpuścić 163 g soli. Z pewnością przyda nam się waga elektroniczna. Do takiej cieczy wkładamy nasze tworzywo sztuczne. Jak rozpoznać, z czym mamy do czynienia? Jeśli wykluczyliśmy już PE i PP, to możemy zbadać, czy nasza substancja nie jest polistyrenem. On w takim roztworze nie zatonie.

Badanie tworzyw sztucznych w płomieniu

Inną metodą może być ogrzewanie tworzywa sztucznego i sprawdzenie jego reakcji na wysoką temperaturę. W tym przypadku nie wkładamy surowca do żywego ognia, a jedynie przytrzymujemy go w najbliższym otoczeniu. Tym badaniem możemy uzyskać odpowiedź na pytanie, czy dany materiał jest:

 • termoplastem,
 • duroplastem.

Termoplasty w wyższej temperaturze miękną i topnieją. Zmieniają swój kształt. Duroplasty są odporne. Możemy również tworzywo sprawdzić w płomieniu. Musimy wtedy zwrócić uwagę na:

 • kolor płomienia,
 • palność tworzywa sztucznego,
 • kolor i zapach dymu,
 • zmiany struktury tworzywa.

Musimy zachować jednak dużą ostrożność, gdyż często opary mogą być trujące i niebezpieczne.

Dowiedz się więcej: Tworzywa sztuczne a zdrowie człowieka – czy taki diabeł straszny?

Jako producent wyrobów z tworzyw sztucznych specjalizujemy się w produkcji wyrobów z włókna szklanego i żywicy epoksydowej. Cechuje ją bardzo dobra przyczepność do innych materiałów, a także odporność na wilgoć czy korozję.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Wiemy, jak ważna jest dokładność przy tworzeniu przedmiotów z tworzywa, stąd podane przez nas metody mogą mieć zastosowanie jedynie do celów domowych. W laboratoriach używa się nieco innych sposobów, które dają stuprocentową pewność danego materiału. Istnieje wiele surowców, które stanowią wyjątki – jak chociażby politetrafluoroetylen, który jest termoplastem, a zachowuje się niczym duroplast.

Tworzywa sztuczne - jak rozpoznać

Mamy nadzieję, że zaprezentowane przez nas metody przydadzą się przy domowym majsterkowaniu, kiedy nie mamy pewności, czy stosujemy odpowiednie tworzywa sztuczne. Jak rozpoznać je jednak najłatwiej? Po etykiecie – nigdy więc ich nie wyrzucajmy.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

back to top