Tworzywa sztuczne a zdrowie człowieka

Tworzywa sztuczne a zdrowie człowieka – czy taki diabeł straszny?

by TPP
10 września 2018
Comments 0

Tworzywa sztuczne nie są wytworem natury, a człowieka. Nie spotkamy ich w przyrodzie. Czy to znaczy, że są szkodliwe dla zdrowia? Niekoniecznie. Brak odpowiednich zabezpieczeń podczas tworzenia elementów z nich wykonanych może skutkować problemami, ale samo korzystanie z nich jest nie tylko bezpieczne, ale może nawet nam pomóc. Tworzywa sztuczne a zdrowie człowieka – czy taki diabeł straszny, jak go malują?

Włókno szklane – czy jest zdrowe?

Odpowiednio zabezpieczone i poddane obróbce włókno szklane jest całkowicie bezpieczne dla człowieka. Pokrycie żywicą lub lakierem sprawia, że materiał nie ma możliwości „pylenia”, a tym samym wpływania negatywnie na układ oddechowy człowieka. Jest wręcz przeciwnie. Włókno szklane sprawdza się bardzo dobrze do produkcji tapet – szczególnie tych, które mają być wykorzystane w pomieszczeniach gospodarczych i z natury wilgotnych, takich jak łazienka. Brak odpowiedniej wentylacji sprawia, że na ścianach może pojawić się grzyb i pleśń. Tapeta z włókna szklanego uniemożliwia ich rozwój, dzięki czemu produkt jest doskonały dla alergików i astmatyków. Dodatkowo doskonale pokrywa powierzchnię i nie musimy martwić się pyłami tynku czy gładzi. Więcej o materiale przeczytasz w naszym artykule: czym jest włókno szklane.

Tworzywo sztuczne a zdrowie człowieka
Imitacja węgla

Żywica poliuretanowa i epoksydowa – jaka jest prawda?

Bardzo modne ostatnimi czasy stało się używanie żywicy do wykańczania wnętrz w mieszkaniach i lokalach usługowych. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne – utrzymywanie czystości jest łatwe, wylewki mają dużą trwałość i odporność na uszkodzenia, elementy dekoracyjne mogą mieć dowolny kształt. Z drugiej strony pojawia się wiele głosów, które mówią o teoretycznej rakotwórczości materiału i wywoływaniu bezpłodności. Odpowiedź jest bardzo prosta – żywica po utwardzeniu jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Negatywny wpływ może mieć przed zaschnięciem, dlatego nasi pracownicy zawsze wyposażeni są w odpowiedni ubiór roboczy. Odbiorcy końcowi nie mają żadnej styczności z nieutwardzonym materiałem, a tym samym wszystkie obawy są całkowicie bezpodstawne.

Tworzywa sztuczne a zdrowie człowieka

Niektórzy uważają, że poliestry w ogólności są złe dla zdrowia człowieka, a ich cząstki mogą przedostawać się do naszego organizmu. Niewielu jednak wie, że ten materiał jest wykorzystywany także w medycynie – na przykład do rekonstrukcji powłok brzusznych, naczyń krwionośnych czy serca. Przy każdej operacji wkłada się w nas mnóstwo poliestrów. Czy gdyby były aż tak szkodliwe, medycyna stosowałaby to rozwiązanie? To związek biologicznie obojętny, niezwykle wytrzymały i odporny na niesprzyjające warunki, a dodatkowo hamujący rozwój drobnoustrojów. Wykonuje się z nich protezy i implanty do naszego ciała. Oczywiście niektóre materiały gorszej jakości nie mają aż tak pozytywnego działania. Mitem jest jednak, że wywołują nowotwory, co jest bardzo częstym przekonaniem.

 

Tworzywa sztuczne a zdrowie człowieka – większość informacji, do których mamy dostęp jest niczym innym niż subiektywną opinią niepopartą żadnymi badaniami naukowymi. Bądźmy świadomymi klientami i zawsze dopytujmy o wszystko bezpośrednio producenta.

Dodaj komentarz