Taśma z włókna szklanego

Taśma z włókna szklanego – co to jest i do czego służy?

by TPP
6 lipca 2020
Comments 0

O zastosowaniach włókna szklanego – tych typowych, jak i nietypowych pisaliśmy już nieraz. Dzisiaj bierzemy „na tapetę” taśmę z włókna szklanego 😉. Możemy je kupić w niemal każdym sklepie budowlanym, a nam też często zdarza się z nich korzystać. Taśma z włókna szklanego – co to jest i jakie ma zastosowania?

Taśma z włókna szklanego – co to jest?

Włókno szklane można niemal dowolnie formować. W postaci cienkich plastrów jest elastyczne i miękkie. Te właściwości właśnie sprawiają, że włókno szklane może być sprzedawane w postaci rolek. Dodatkowo włókna możemy zaimpregnować żywicą, tworząc taśmę. Po jednej stronie jest ona pokryta klejem, dzięki czemu ma właściwości samoprzylepne. Taśma z włókna szklanego może być wykonana ze szkła wodnego lub stopionego szkła. Najczęściej stosowana jest przy remontach, gdzie jej cechy fizyczne i chemiczne są niezwykle pożądane.

Dowiedz się więcej: Wyroby z tworzyw sztucznych

Cechy taśmy z włókna szklanego

Taka taśma ma przede wszystkim wszystkie właściwości samego materiału. Jest przede wszystkim:

  • odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne,
  • niepodatne na korozję,
  • wytrzymałe na wysokie temperatury,
  • wytrzymałe i lekkie jednocześnie.

Dzięki temu, że ma postać cienkiej warstwy włókien jest także bardzo elastyczna i sprężysta. Nie będzie się zrywać, mimo nawet dużego obciążenia. Ma właściwości izolacyjne – nie przewodzi prądu i się nie nagrzewa.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane czy aluminium? Porównanie popularnych materiałów

Do czego używać taśmy z włókna szklanego?

Najczęściej używamy jej do różnego rodzaju remontów. Bardzo popularna jest przy wykonywaniu ścianek działowych G-K czy sufitów podwieszanych. Służy ich zbrojeniu, ale i wypełnianiu dziur czy ubytków – także w standardowym tynku czy gipsie. Może być położona w warstwie tynku przed malowaniem, by ścianę wygładzić i wyrównać. Forma samoprzylepnej taśmy jest prosta w stosowaniu – wystarczy ją przykleić na dobrze oczyszczonej i odpylonej powierzchni. Potem nanosimy na nią cienką warstwę masy szpachlowej i czekamy do jej związania i wstępnego wyschnięcia. Kolejne warstwy nanosimy tak długo, aż taśma przestanie być widoczna, a powierzchnia będzie całkowicie równa.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane w sprayu – co to jest i do czego służy?

Ile to kosztuje?

Taśma z włókna szklanego najczęściej ma szerokość ok. 50 mm, choć spotykamy także i wyroby o szerokości nawet jednego metra. Wszystko zależy od tego, do czego taśma jest nam potrzebna. W większości przypadków, jedynie do remontów domowych, 5 centymetrów jest wystarczające. Jej koszt w popularnych sklepach budowlanych to ok. 20-30 groszy za metr bieżący. Rolki mogą mieć 20 metrów, ale również nawet 50. Nie jest to więc duży wydatek, a znacząco ułatwi nam prowadzenie prac i umożliwi dokładne zabezpieczenie wszelkich powierzchni płaskich.

Taśma z włókna szklanego

Taśma z włókna szklanego jest niezwykle popularnym wyrobem – nie tylko w trakcie robienia remontu, ale także przy odświeżaniu mieszkania czy zabezpieczaniu kruszących się elementów ściany. Pamiętajmy o tym, by powierzchnia zawsze była dobrze wyczyszczona, a także odpylona. Wtedy uzyskamy gwarancję trwałości.