Szpachla z włóknem szklanym do auta

Szpachla z włóknem szklanym do auta – czy warto?

by TPP
29 czerwca 2020
Comments 0

Wielu z nas podejmuje się samodzielnej naprawy blacharki samochodowej lub jej modernizacji, a nawet wykonania elementów „racingowych”. Do wykorzystania mamy wiele różnego rodzaju materiałów, ale z pewnością warto uwagę zwrócić na szpachlę z włóknem szklanym. Dzięki niej każdy element będzie nie tylko doskonale odwzorowany, ale także trwały i odporny przed korozją, a przecież to jest dla naszych aut najważniejsze, prawda? Dzisiaj mówimy, czym jest szpachla z włóknem szklanym do auta i dlaczego warto z niej korzystać.

Szpachla z włóknem szklanym do auta – co to jest?

Standardowo szpachla do auta składa się z żywicy poliestrowej (20-30%) i mineralnych wypełniaczy (65-75%). One stanowią główną masę, ale najważniejsze są dodatki, które zapewniają szpachli pewne właściwości fizyczne i chemiczne. Najpopularniejsze są masy z zawartością:

  • aluminium,
  • stali ocynkowanej,
  • substancji reagujących z plastikiem,
  • włókna szklanego.

O tej ostatniej będziemy tu głównie mówić. Szpachla z włóknem szklanym do auta zawiera właśnie niewielkie drobinki szkła w postaci cienkich niteczek. Mogą być one dłuższe lub krótsze – zależy to od danej masy i jej zastosowania. Długie włókna sprawiają, że szpachla wiąże bardzo mocno i jest odporniejsza na wszelkie uszkodzenia. Z drugiej strony, zaleta ta może stać się wadą, kiedy musimy nałożoną warstwę wyszlifować i wypolerować. Warto więc przed zakupem zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać i do czego masa jest nam faktycznie potrzebna.

Dowiedz się więcej: Jak zrobić formę pod włókno szklane, czyli zrób to sam!

Właściwości szpachli z włóknem szklanym

Wybierając szpachlę z drobinkami szkła, przede wszystkim zależy nam na dwóch właściwościach: trwałości mechanicznej oraz wodoodporności. Włókno szklane nie absorbuje wody, dzięki czemu element wykonany z takiej masy jest niemal całkowicie niepodatny na korozje. Stąd też szpachla z włóknem szklanym do auta sprawdza się przy naprawie karoserii w miejscach, które są szczególnie narażone na rdzę – przy nadkolach, podwoziu lub dolnej części drzwi. Bez problemu możemy użyć substancji na powierzchnie aluminiowe, stalowe, laminowane, akrylowe. Nie zapominajmy także, że sama szpachla pomoże nam pozbyć się niewielkich ubytków karoserii. Duże dziury możemy nią załatać, ale tylko w połączeniu z matą z włókna szklanego, która będzie pełniła funkcję stabilizatora i brakującej powierzchni w karoserii. Nie zapomnijmy także o dokładnym wymyciu, odpyleniu i odtłuszczeniu miejsca, gdzie chcemy nałożyć szpachlę.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane do auta, czyli jak połatać karoserię?

Szpachla z włóknem szklanym do auta – ile to kosztuje?

Włókno szklane nie jest drogim materiałem. Cena pojemnika zawierającego niecałe 2 kilogramy takiej szpachli to ok. 30 złotych. Jest to mniej więcej tyle samo, co w przypadku innych mas. Produkt dostaniemy w niemal każdym sklepie motoryzacyjnym. Musimy tylko pamiętać, by zapewnić sobie odpowiednią ochronę. Praca ze szkłem może być niebezpieczna dla zdrowia, jeśli nie zadbamy o odpowiedni strój roboczy, składający się z rękawic i gogli.

szpachla z włóknem szklanym do auta

Szpachla z włóknem szklanym do auta to obowiązkowy produkt w warsztacie każdego miłośnika motoryzacji, który lubi spędzić czas przy własnych czterech kółkach. Jeśli masz wątpliwości dotyczące wykorzystania tego materiału lub masz ochotę stworzyć własne, ciekawe dzieło – napisz do nas. Wszystkim miłośnikom tego niezwykłego materiału udzielamy całkowicie darmowych konsultacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *