stal kontra włókno szklane

Stal kontra włókno szklane do zbrojeń – co jest lepsze?

by TPP
7 marca 2022
Comments 0

Choć szkło wydaje się materiałem bardzo delikatnym i kruchym, to wystarczy zmienić kilka szczegółów w ustawieniu poszczególnych atomów, by uzyskać materiał niesamowicie trwały i mocny. Niejednokrotnie już pisaliśmy o zadziwiających właściwościach włókna szklanego. Czy jednak ma szansę konkurować ze stalą w produkcji zbrojeń budowlanych? Okazuje się, że tak! Stal kontra włókno szklane: które z nich wygra?

Zbrojenie – najważniejsze parametry techniczne

Pręty zbrojeniowe muszą charakteryzować się pewnymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi, dzięki którym będą one bezpieczne i prawidłowo utwardzą powstający budynek. Zbrojenia powinny być przede wszystkim:

  • odporne na korozję,
  • niewrażliwe na działanie środków chemicznych,
  • niepodatne na zmiany temperatury,
  • mieć bardzo niską przewodność cieplną,
  • być wysoko nośne,
  • odporne na rozciąganie.

Warunków jest więc dość sporo, a do tej pory najlepiej w tym celu sprawdzała się stal. Jednak firmy Schöck i Fiberline udowodniły, że włókno szklane sprawdzi się równie dobrze.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane a węglowe – czym się różnią i które jest lepsze?

Pręty z włókna szklanego – jak powstają?

Odpowiednie pręty zbrojeniowe wykonuje się podczas procesu pultruzji. Szkło jest przeciągane i rozciągane w specjalistycznych formach, w których uzyskuje się wymagany kształt. Następnie włókno szklane jest utwardzane za pomocą temperatury. Pręty zostają także nasączane żywicą, która nadaje im większej wytrzymałości. Kompozyt wymieszany z żywicą jest wyjątkowo odporny na korozję i dyfuzję, nawet w przypadku zatopienia ich w otulinie betonowej. Nawet sól czy wilgoć nie ma na niego wpływu, czego nie można powiedzieć o stali, która powoli traci swoje właściwości.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Stal kontra włókno szklane – czym wyróżnia się włókno?

Duże zagęszczenie włókien w pręcie daje mu niezwykłą wytrzymałość na rozciąganie, która jest niemal dwukrotnie wyższa od wartości oferowanej przez stal. Przy włóknie szklanym jest to nawet 1000 N/mm2. Nie bez znaczenia jest także współczynnik przewodzenia ciepła. Dla kompozytu wynosi on 0,7 W/mK, gdzie dla stali nierdzewnej wynosi on aż 15 W/mK, a dla zwykłej stali czarnej – 60 W/mK. Materiał ten jest więc niezwykle przydatny przy konstrukcjach z tendencją do tworzenia się mostków cieplnych. Włókno jest także całkowitym izolatorem elektrycznym i nie wytwarza pól magnetycznych. Trzeba tu też wspomnieć o prostocie obróbki. Stal nigdy nie będzie tak podatna na kształtowanie.

Dowiedz się więcej: Zastosowania włókna szklanego, o których nie masz pojęcia

stal kontra włókno szklane

Stal czy włókno szklane? Po raz kolejny udowadniamy, że dla szkła nie ma rzeczy niemożliwych. Choć znamy je jako delikatne, kruche i przezroczyste, to odpowiednio rozciągnięte i splecione włókna są silniejsze niż jakikolwiek inny materiał.