Ściana węglowa jako niezwykła dekoracja z włókna szklanego Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich

Ściana węglowa jako niezwykła dekoracja z włókna szklanego Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich

by TPP
16 lipca 2018
Comments 7

Park Tadycji to niezwykłe miejsce w Siemianowicach Śląskich. Organizowane są tam imprezy, wystawy, spektakle czy konferencje. W podziemiach znajduje się ekspozycja dotycząca górnictwa, które stanowiło dość potężną gałąź gospodarki tamtejszych okolic. Sprawiliśmy, że wystawa jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Niezwykła dekoracja z włókna szklanego zdobi ściany tego muzeum i przenosi zwiedzających do kopalnianych jaskiń.

Ściana węglowa, czyli dekoracja z włókna szklanego odmieniająca wnętrze

W podziemiach, gdzie znajduje się Muzeum Górnictwa, mieliśmy zaszczyt wykonać niezwykłe elementy, które sprawiają, że odwiedzający mogą przenieść się do XIX wiecznej kopalni. Dekoracja z włókna szklanego, którą zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy do zdobienia ścian, przypominają autentyczne ściany węglowe. Kunszt wykonania sprawia, że codziennie wiele osób pyta, czy jest to naprawdę węgiel. My możemy odpowiedzieć na to pytanie – nie wykorzystaliśmy tego minerału w żaden sposób, co nie znaczy, że różni się wyglądem od naturalnej.

Imitacja skały węglowej z tworzywa włókna szklanego

Jak powstała ściana węglowa?

W pierwszej kolejności musieliśmy stworzyć makietę przedstawiającą strukturę ściany węglowej. Ponieważ w naturze nie ma możliwości, by pojawił się jakikolwiek strukturyzowany wzór, tworzenie kamieni o różnych kształtach i wielkości zajęło nam mnóstwo czasu. Jednak było warto. By cała dekoracja była trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, konieczne było jej wzmocnienie. Wyzwania, przed którymi stanęliśmy to:

  • ochrona ściany przed dotykaniem przez odwiedzających,
  • możliwość zamieszczenia na niej eksponatów, takich jak obrazy czy zdjęcia,
  • zapewnienie odporności na samoistną korozję,
  • zapewnienie najmniejszej możliwej masy, by nie obciążać ścian.

Dlatego postanowiliśmy, że makieta zostanie pokryta włóknem szklanym, które jest materiałem nad wyraz trwałym, ale jednocześnie lekkim. Więcej o materiale znajdziesz w innym naszym wpisie tutaj.

imitacja skały węglowej z włókna szklanego

Imitacja ściany węglowej z włókna szklanego

Jak sprawić, by imitacja była doskonała?

Naturalna ściana węglowa jest niesamowicie błyszcząca, ale także w sposób niejednolity. Niektóre fragmenty węgla są bardziej błyszczące, inne mniej. Nie wystarczyłoby samo polakierowanie makiety. Długi czas zastanawialiśmy się, jak uzyskać taki efekt. Postanowiliśmy wykorzystać bardzo drobny brokat w kolorze srebrnym, którym nasza dekoracja z włókna szklanego została pokryta. Nie mogliśmy wykonać tego mechanicznie, by uniknąć powstawania wzorów. Niektóre kamienie musiały zostać pokryte bardziej, inne mniej. Po długich godzinach pracy makieta była gotowa do lakierowania. Efekt zaskoczył nas samych. Patrząc na oryginał bardzo ciężko jest zauważyć różnicę.

Sztuczna skała węglowa z włókna szklanego

ściana węglowa sztuczna producent

W przeciwieństwie do oryginalnej ściany węglowej, nasza dekoracja z włókna szklanego nie zanieczyszcza pomieszczenia i się nie kruszy. W tak upiększonym wnętrzu aż chce się zwiedzać Muzeum. Można poczuć się jak w XIX wiecznej kopalni i wczuć się w zawód górnika, który co dzień widywał takie krajobrazu w miejscu swojej pracy. Na całe szczęście we wnętrzu nie ma groźnego dla zdrowia pyłu węglowego.

Dodaj komentarz