polerowanie włókna szklanego

Polerowanie włókna szklanego – jak to zrobić?

by TPP
14 marca 2022
Comments 0

Włókno szklane jest wdzięcznym materiałem, powszechnie stosowanym do wyrobów wielu elementów motoryzacyjnych, elektronicznych czy marketingowych. By zyskało piękny wygląd, bardzo często kładzie się na nie lakier. Niestety, ma to też wadę. Po jakimś czasie powierzchnia ciemnieje i matowieje. Można jednak temu zaradzić. Polerowanie włókna szklanego wcale nie jest takie trudne. Wystarczy wiedzieć o kilku szczegółach.

Polerowanie włókna szklanego – pasta cuttingowa

Pracę nad polerowaniem włókna szklanego najlepiej jest rozpocząć od nałożenia pasty typu cutting. Jest to preparat służący do korekty lakieru i usuwania głębokich rys czy zmatowień. Najlepiej użyć do niej futra polerskiego, szczególnie jeśli nie zależy Ci na pierwotnych parametrach lakieru. Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością pasty cutting. Ma ona zostać wtarta w powierzchnię lakierowanego włókna szklanego, a nie utworzyć na nim twardą skorupkę.

  • Pastę wcieraj tak długo, aż nie zostanie całkowicie wchłonięta przez lakier i pada.
  • Używaj tylko niewielkiej siły, by nie zniszczyć lakieru.
  • Nie dociskaj zbyt mocno urządzenia do polerowania.

Futro polerskie jest dość twarde i dobrze zastosowane przywróci dobrą kondycję lakieru, jednak nieodpowiednio użyte może je zniszczyć. Jeśli wydaje Ci się, że ilość pasty jest trochę zbyt duża – nie przejmuj się. Futro polerskie wchłonie resztki. Po zakończonym wcieraniu, powierzchnię koniecznie trzeba odtłuścić. Dobrze sprawdzi się zmywacz do usuwania silikonu.

Dowiedz się więcej: Jak się pozbyć włókna szklanego?

Pasta finishowa dla pięknego blasku włókna szklanego

Pasta finishowa służy do wyciągania głębi z lakieru, pełnego połysku. Do tego rodzaju preparatu najlepiej jest użyć miększego pada przeznaczonego do prac wykończeniowych. Ponownie, niewielką ilość pasty wetrzyj w powierzchnię. Ostatnim krokiem jest ponowne odtłuszczenie tym samym preparatem, który został użyty wcześniej. W efekcie, na powierzchni nie powinno być widać żadnych smug. Lakier powinien odbijać światło niczym lustro.

Polerowanie włókna szklanego – obroty

Najlepiej jest polerować lakier na włóknie szklanym za pomocą obrotów wynoszących od 600 do 1200. Pasty cuttingowe, z racji swojego zastosowania, nanosi się maszyną o obrotach z niższego zakresu tych wartości: od 600 do ok. 1000. Pasty finishowe i polishowe można nakładać większą częstotliwością obrotów, wynoszącą od 1000 do 1500. Wiele zależy też od doświadczenia osoby nakładającej pastę. Niższe obroty dają lepszą kontrolę nad powierzchnią, ale samo wcieranie jest trudne i bardziej czasochłonne. Nie bez znaczenia jest także zmiana regulacji w trakcie pracy. Najlepiej zaczynać od niskich obrotów, by płynnie przejść do najwyższych, a przed końcem polerowania – znowu zejść do najniższych.

Dowiedz się więcej: Materiały łatwe do dezynfekcji, czyli jak radzić sobie w czasie koronawirusa?

Polerowanie włókna szklanego nie jest trudne, a z dobrym sprzętem można powiedzieć, że jest bardzo proste. Wypolerowanie całej karoserii zajmie oczywiście nieco czasu, ale efekt jest zaskakujący. Cały zabieg nie jest też bardzo kosztowny. Jedno opakowanie pasty cuttingowej to koszt około 50 złotych. Pasta polishowa zazwyczaj jest nieco tańsza i trzeba na nią wydać 40 złotych za opakowanie. Dodatkowo niezbędne są: szmatki, gąbki i maszyna polerska, ale to jednorazowe koszty.