Łazienka klasyczna – kamień czy żywica?

Łazienka klasyczna – kamień czy żywica?

Któż z nas nie lubi poświęcić kilkudziesięciu minut na relaks w wannie lub pod prysznicem? Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach – nie tylko funkcjonalnym, ale i pozwalającym na chwile przyjemności. Dlatego jej wystrój jest bardzo ważny. Łazienka klasyczna to klasyk – jeśli możemy pokusić się o taką grę słów. Czy jednak wiesz, że i klasyk można unowocześnić?

Łazienka klasyczna – kiedy kamień gra pierwsze skrzypce

Wystrój łazienki klasycznej w dużej mierze zależy od materiałów, które w niej zastosujemy. W stylu klasycznym dominują:

  • drewno,
  • kamień,
  • marmur,
  • wełna,
  • złoto i srebro.

Niektórzy z nas decydują się na drewniane szafki łazienkowe. Te jednak zawsze stanowią pewien problem. Z upływem czasu zaczynają się degradować. Woda i drewno nie stanowią dobranej pary – niezależnie od tego, jak dobrze zaimpregnujemy nasze meble. Nie ma co oczekiwać, że wytrzymają kilkadziesiąt lat. Z pomocą przychodzi nam wtedy kamień i marmur. Praktycznie całkowicie odporny, elegancki, klasyczny i… zimny. Kto ma i dotknął szafki w zimowy poranek, wie, o czym mowa. Warto również wskazać problemy z rysami czy kruszeniem się surowca. Nie zawsze materiał jest odporny na działanie środków chemicznych, których używamy w łazienkach. Jak więc temu zaradzić?

Łazienka klasyczna a żywica

Żywica epoksydowa i klasyczna aranżacja wnętrza

Żywica epoksydowa jest ciekawym materiałem. Pokrywa delikatną powłoką każdy materiał, na który zostanie wylana. Dodatkowo doskonale do niego przylega. Jeśli nasz kamień zostanie nim pokryty, nabierze właściwości żywicy. Stanie się ciepły i miły w dotyku, odporny na działanie większości środków chemicznych i nie będzie się kruszył. Ewentualne rysy mogą zostać usunięte poprzez wylanie kolejnej warstwy. Niepotrzebne jest szlifowanie kamienia czy jego wygładzanie. Ponieważ jest całkowicie niewidoczna, nie zakłóci klasycznego charakteru wnętrza. Co ciekawe, może zostać wykorzystana także jako przykrycie materiału imitującego kamień czy marmur. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że wyposażenie łazienki staje się o wiele tańsze.

Imitacja kamienia i żywica epoksydowa

Aranżacja łazienki za pomocą kamienia nie jest często wykorzystywana z powodu swojej ceny. Koszt zakupu szafki łazienkowej pod umywalkę z tego materiału potrafi sięgać kilku tysięcy złotych. Z drugiej strony stosowanie oklein czy materiałów podobnych sprawia, że wyposażenie traci swój urok. Zamiast eleganckiego wnętrza otrzymujemy niezbyt dobrze wyglądający kicz. Żywica jest w stanie ten problem usunąć. Wylana na imitację sprawi, że trzeba będzie bardzo dobrze się przyjrzeć, żeby dostrzec różnicę. Ukrywamy strukturę materiału imitującego i wszystkie niedoskonałości. Meble uzyskują połysk, jakby były wykonane z bardzo dobrze wyszlifowanego kamienia. Dostrzeżenie różnicy jest praktycznie niemożliwe. Jest to metoda o wiele tańsza niż zakup naturalnego surowca. Dzięki temu szafka jest też dużo lżejsza i bardziej mobilna. Jak widać, żywica epoksydowa nie musi być stosowana tylko we wnętrzach nowoczesnych.

Dowiedz się więcej: Salon nowoczesny? Wybierz żywicę epoksydową i włókno szklane!

Włókno szklane w łazience - wanna w kształcie szpilki

Żywica epoksydowa jest nowoczesną odpowiedzią na wady klasycznych materiałów. Nie zakłóca harmonii wnętrza, a dodaje nam nieznanych wcześniej funkcjonalności. Łazienka klasyczna jest doskonałym miejscem do jej wykorzystania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

back to top