Jak zrobić formę pod włókno szklane, czyli zrób to sam!

Jak zrobić formę pod włókno szklane?

Dzisiejszy wpis przeznaczony jest dla miłośników motoryzacji czy zwyczajnego tworzenia czegoś z niczego. Niewiele osób wie, że większość elementów blacharki czy obudowy różnych typów możemy wykonać samodzielnie – za niewielkie pieniądze. Nie ma więc co płakać nad milionami wydanych monet – trzeba zabrać się do pracy. Dzisiaj powiemy, jak zrobić formę pod włókno szklane.


Jak zrobić formę pod włókno szklane – kiedy mamy model

Najprostsza sytuacja jest wtedy, kiedy mamy możliwość wykorzystania gotowego elementu, czyli inaczej rzecz ujmując – chcemy zrobić jego kopię z włókna szklanego.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Najczęściej będą to elementy blacharki samochodowej, które możemy „pożyczyć” na chwilę od znajomego lub kupić za kilka groszy na skupie złomu. Jak zrobić formę pod włókno szklane? Wystarczy nam trochę oleju lub chociażby… pasty do butów! Musi to być substancja oleista, która ułatwi wyciągnięcie modelu z formy. Przed pracą delikatnie posmarujmy niewidoczny z zewnątrz element modelu, żeby sprawdzić, czy nie nastąpi odbarwienie lakieru. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, smarujemy cienką warstwą dany element. Poza tym, potrzebne nam będzie duże naczynie, w którym cały ten element się zmieści. Na dno wylewamy niewielką ilość rzadkiego gipsu, wkładamy nasz model i zalewamy po brzegi. Następnie czeka nas kilka godzin czekania, by materiał dobrze wysechł. Jeśli zadbaliśmy o dobre naoliwienie modelu, nie powinniśmy mieć problemów z jego wyjęciem. W przypadku powstania odłamków lub ukruszenia się pewnych fragmentów, powierzchnię formy musimy dobrze wypolerować.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane – jak używać do domowych zastosowań?

Jak zrobić formę pod włókno szklane

Kiedy modelu nie mamy

Sytuacja przedstawia się gorzej, jeśli nie mamy modelu, by zrobić formę pod włókno szklane. Wtedy nie mamy innego wyjścia, jak stworzyć go samemu. Metody są różne. Możemy własnoręcznie „wyrzeźbić” ten element z drewna, stworzyć go z blachy lub nawet wykorzystać drukarkę 3D, jeśli mamy do takowej dostęp. Po stworzeniu pożądanego elementu, postępujemy dokładnie tak samo, jak zostało to powiedziane wyżej.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane do auta, czyli jak połatać karoserię?

Co dalej?

Jeśli już wiemy, jak zrobić formę pod włókno szklane, pozostaje nam stworzenie samego elementu z tego materiału. Potrzebne nam będą:

  • żywica epoksydowa,
  • substancja ochronna do formy,
  • utwardzacz,
  • mata lub wata szklana,
  • pędzle jednorazowego użytku,
  • rękawice ochronne.

Dno formy pokrywamy oleistą substancją ochronną – bezbarwna pasta do butów również sprawdzi się tu doskonale! Później nanosimy cienką warstwę żywicy z utwardzaczem i wtapiamy w nią włókno szklane. Pozostawiamy do wyschnięcia. Proces powtarzamy tak długo, aż przedmiot nie będzie miał pożądanego kształtu i grubości.

Dowiedz się więcej: Żywica epoksydowa – co to jest?

Wylaminowany z włókna szklanego Stand w kształcie maski z kobiecą twarzą

 

Jako producent wyrobów z tworzyw sztucznych wiemy, jak trudne, a przede wszystkim czasochłonne jest to zadanie. Dlatego stworzenie bardziej precyzyjnych elementów lepiej pozostawić profesjonalistom z odpowiednim zapleczem. Wyżej opisana metoda jednak jest doskonała dla amatorów blacharki samochodowej czy konstruowania własnych modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

back to top