Jak usunąć włókno szklane z ubrań?

Jak usunąć włókno szklane z ubrań?

Osoby, które codziennie pracują z tym materiałem, wiedzą, jak trudno jest pozbyć się tych malutkich włókien z odzieży. Jest to jednak konieczne, gdyż włókno szklane nie jest miłe w dotyku – wręcz przeciwnie. Jest drażniące, może powodować nawet alergie czy wysypki. Jak usunąć włókno szklane z ubrań?


Jak usunąć włókno szklane z ubrań?

Pamiętajmy przede wszystkim, by zawsze zakładać ubrania robocze do pracy z włóknem szklanym. W przeciwnym wypadku może okazać się, że odzież będzie można jedynie wyrzucić do kosza po skończonych pracach.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Jednak mimo to, wolelibyśmy uniknąć konieczności zakupu nowych ubrań roboczych co jedno użycie. Jako producent wyrobów z tworzyw sztucznych wiemy, że jest to nie tylko nieopłacalne, ale również niemożliwe. Więc jak usunąć włókno szklane z ubrań, by można było bez obaw ponownie je założyć?

Po pierwsze – pozbądź się resztek, o ile to możliwe

Jeśli fragment włókna szklanego jest dość duży i widoczny gołym okiem, musimy się go pozbyć w najprostszy sposób – po prostu zdejmując ręcznie z ubrania. Zawsze jednak dłonią w rękawicy, gdyż narazimy się na niezbyt przyjemne uczulenie czy podrażnienie.

Dowiedz się więcej: Tworzywa sztuczne a zdrowie człowieka – czy taki diabeł straszny?

To jednak nie sprawia, że materiału pozbywamy się w całości. We włóknach odzieży pozostaną bardzo niewielkie fragmenty, których usunięcie w ten sposób jest niemożliwe. Mamy wtedy kilka narzędzi, które są w stanie nam pomóc:

  • odkurzacz,
  • rolka do ubrań,
  • szorstka gąbka,
  • taśma klejąca.

Za ich pomocą możemy pozbyć się resztek, ale musimy być świadomi, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy odkurzacz ma spory ciąg lub rolka do ubrań jest dobrej jakości. Metoda z taśmą klejącą jest jedynie doraźna.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane w łazience – zastosowanie idealne

Jak usunąć włókno szklane z ubrań

Po drugie – dokładnie wypierz

Nic jednak nie zastąpi dokładnego wyprania odzieży w pralce. Zanim jednak wrzucimy ubranie do bębna, warto je przepłukać kilkukrotnie pod bieżącą wodą, by pozbyć się maksymalnej ilości drobin. Dopiero później wrzucamy wszystko do pralki. Pamiętajmy, by każdą zanieczyszczoną w ten sposób koszulkę czy spodnie prać oddzielnie. Zapobiegnie to zanieczyszczeniu innych ubrań. Po wszystkim warto ponownie uruchomić pustą już pralkę w trybie prania i płukania, by pozbyć się włókna szklanego z bębna. Kończąc pracę z zanieczyszczonymi ubraniami, dokładnie umyjmy ręce. Sposobów, jak usunąć włókno szklane z ubrań, nie ma wiele. Najlepiej być rzetelnym i dokładnie czyścić każdy zanieczyszczony fragment.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane do auta, czyli jak połatać karoserię?

Pranie ubrań - włókno szklane

Jak usunąć włókno szklane z ubrań? Najlepiej piorąc w pralce automatycznej, choć niestety wymaga to od nas posiadania kilku kompletów odzieży roboczej. Warto jednak się w nie zaopatrzyć. Konsekwencje dotknięcia włókna szklanego, choć nie są niebezpieczne dla zdrowia czy życia, to nie należą do najprzyjemniejszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

back to top