Jak tanio naprawić zderzak samochodowy?

Jak tanio naprawić zderzak samochodowy

Wypadki chodzą po ludziach. Wystarczy chwila nieuwagi na parkingu, wystający aż nadto kamień czy niezbyt przyjazny przechodzień, a na naszych zderzakach pojawią się zarysowania, wgniecenia czy inne usterki, które nie tylko brzydko wyglądają, ale wpływają również na bezpieczeństwo jazdy w pojeździe. Mamy kilka wyjść – jednym z nich jest wizyta w ASO i zapłata bardzo sporych pieniędzy za naprawę lub wymianę. Innym rozwiązaniem jest wykonanie tej pracy samemu. Jak tanio naprawić zderzak samochodowy?


Sprawdź materiał wykonania zderzaka

Zderzaki najczęściej wykonywane są z:

  • poli(chlorku winylu), zwanego PVC,
  • poliamidu, zwanego PA,
  • terpolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego, zwanego ABS.

Rozwikłanie, z którego materiału jest wykonany zderzak to praktycznie już połowa sukcesu. By się o tym dowiedzieć, musimy sprawdzić oznaczenie na wewnętrznej stronie. Naprawę możemy wykonywać jedynie z tym samym materiałem.

Dowiedz się więcej: Tworzywa sztuczne – jak rozpoznać?

Jak tanio naprawić zderzak samochodowy?

Poza ewentualnym kupnem używanej części na złomie, warto zastanowić się nad samodzielną naprawą. Najczęściej nawet zamontowanie gotowego zderzaka z innego samochodu, będzie wymagało od nas wielu prac, które sprawią, że będzie wyglądał jak nowy. Jak się do tego zabrać?

Dowiedz się więcej: Włókno szklane do auta, czyli jak połatać karoserię?

Jeśli mamy do czynienia z dziurą, musimy znaleźć podobny fragment materiału, którym możemy ją załatać. Wtedy właśnie przyda nam się kupiony na szrocie inny zderzak – nawet bardzo uszkodzony. Ważne, żeby móc wykroić z niego odpowiedniej wielkości fragment. Podobnie naprawa wygląda w przypadku pęknięcia. Tutaj jednak musimy zastosować specjalne materiały wzmacniające, które znajdą się po wewnętrznej stronie zderzaka. Od zewnątrz konieczne będzie pokrycie produktem do naprawy tworzywa sztucznego.

Dowiedz się więcej: Jak zrobić formę pod włókno szklane, czyli zrób to sam!

Najczęściej stosujemy dwie techniki:

  • spawanie,
  • klejenie.

Przygotowanie zderzaka jest praktycznie identyczne. Musi zostać dobrze umyty i osuszony. Nie może być pokryty smarem czy olejem. Jeśli nasz zderzak jednak jest na tyle uszkodzony, nie jego naprawa okazuje się niemożliwa, zawsze możemy samodzielnie taki zderzak wykonać. Ciekawym materiałem do tego jest włókno szklane.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Jak tanio naprawić zderzak samochodowy

Co dalej?

Nie zapominajmy, że po sklejeniu lub zespawaniu tworzywa, konieczne jest naniesienie szpachli i wyszlifowanie elementu, by był gładki i nie wyróżniał się w dotyku. Następnie musimy nanieść podkład i lakier. Te czynności są o wiele bardziej długotrwałe – głównie przez długi czas schnięcia substancji.

Dowiedz się więcej: Czy włókno szklane jest wytrzymałe?

Jak tanio naprawić zderzak samochodowy? Własnymi siłami, zaopatrując się w sklepie z narzędziami technicznymi. Zyskujemy również wiedzę, która może być nam kiedyś niezbędna. Jako producent wyrobów z włókna szklanego wiemy również, że może być to doskonałą zabawą dla domorosłych majsterkowiczów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

back to top