Jak się pozbyć włókna szklanego

Jak się pozbyć włókna szklanego?

by TPP
23 sierpnia 2021
Comments 0

Chociaż rzeczy wytworzone z włókna szklanego charakteryzują się trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy temperaturę, to jednak nic nie jest wieczne. Co zatem zrobić z wytworami z tego materiału, których okres przydatności z jakiegoś powodu dobiegł końca? Jak się pozbyć włókna szklanego? Jak je zutylizować?

Może do kosza?

Odpady odbierane przez firmy zajmujące się gospodarką komunalną zazwyczaj trafiają do sortowni, są składowane na wysypisku śmieci lub spalane. Jeśli produkt oznaczony jest znakiem informującym, że nadaje się do recyklingu, może być wyrzucony do śmietnika na odpady zmieszane. Przy okazji warto mieć na uwadze rozmiar – wytwory niemieszczące się do pojemników nie powinny do nich trafiać. W przypadku wątpliwości, najlepiej jest daną rzecz wywieźć do PSZOK-a. Warto mieć na uwadze, że mówimy tylko o materiale z włókna szklanego. W przypadku na przykład infokiosków jest to sama obudowa, bez wewnętrznych płyt elektronicznych. Jeśli masz większe ilości włókna do utylizacji, można poszukać specjalistycznej firmy, która zajmuje się tym problemem.

Dowiedz się więcej: Polietylen – co to jest i czemu jest tak popularne?

jak się pozbyć włókna szklanego Infokiosk lokalizator_zabudowa
Infokiosk lokalizator_zabudowa

Jak się pozbyć włókna szklanego? Wrzucić do plastiku?

Włókno szklane stosuje się w różnych formach i w różnych konfiguracjach. Często łączone jest z żywicą, która jest materiałem organicznym, chociaż nie jest to sprawa przesądzająca o niemożności utylizacji włókna szklanego w pojemnikach na plastik. Aktualnie najczęstszą formą utylizacji materiałów, urządzeń oraz odpadów poprodukcyjnych włókna szklanego jest składowanie ich na wysypiskach. Chociaż ich wpływ na człowieka oraz naturę jest neutralny, to jednak czas rozkładu jest znaczny. Warto mieć to na uwadze, zanim wrzucisz wyrób z włókna szklanego do kosza.

Włókno szklane jednak nie takie eko?

Jak to mawia klasyk – nic bardziej mylnego! Brak negatywnego wpływu na człowieka oraz naturę już w tym momencie pozwala uznać wytwory z użyciem włókna szklanego za przyjazne naturze. Ten fakt jednak nie powinien sugerować, że potencjalnie zalegające odpady nie będą zagracać świata i można temat zignorować. Do niedawna trudno było znaleźć zastosowanie dla produktów wykonanych z włókna szklanego po upływie ich cyklu życia. Sprawa jednak dynamicznie się zmienia. Powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w odzyskiwaniu włókien z włókien szklanych i węglowych. Ma to wiele korzyści:

  • materiał jest tańszy,
  • nie zaśmieca środowiska,
  • pozwala użyć materiału nawet wielokrotnie.

My, jako producent wyrobów z tworzyw sztucznych, także wspieramy tę inicjatywę! Nasze odpadki i zużyte wyroby trafiają tylko w odpowiednie miejsca.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane na skórze – czy to niebezpieczne?

Obudowa Infokiosku z włokna szklanego
Obudowa Infokiosku z włokna szklanego

Wysoka trwałość materiałów tworzonych z wykorzystaniem włókna szklanego w tym przypadku staje się problemem. Sprawa jednak nie jest przegrana – aktualnie proces recyklingu dotyczy również tych produktów. Specjalistyczne firmy zajmują się odzyskiwaniem włókna szklanego lub innych składników wchodzących w skład ostatecznego produktu, dając produktom nowe życie, często nawet o lepszych właściwościach niż poprzednio.