Blaty z włókna szklanego

Jak czyścić blaty z włókna szklanego?

by TPP
24 czerwca 2019
Comments 0

Włókno szklane to coraz popularniejszy ostatnio materiał używany do produkcji mebli. Meble z włókna szklanego mogą więc przybierać różne, nietypowe i oryginalne kształty. Są solidne, trwałe, a jednocześnie lekkie. Stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości. Oprócz modnych, o niebanalnym designie, nowoczesnych mebli, produkuje się również trwałe, odporne na wilgoć blaty z włókna szklanego, które można stosować w kuchni oraz w łazience.

Właściwości blatów z włókna szklanego

Blaty z włókna szklanego znakomicie nadają się do kuchni i łazienki, w których poddawane są zwykle intensywnej eksploatacji. Blaty te są:

  • trwałe,
  • twarde,
  • odporne na uszkodzenia, zarysowania, pęknięcia i wilgoć,
  • łatwe do wyczyszczenia.

Mają wysokie walory estetyczne, a jednocześnie są bardzo funkcjonalne. W kuchni nietrudno jest jednak o nieestetyczne plamy z tłuszczu czy soków. Kuchnia czy łazienka to również pomieszczenia wilgotne. W miejscu mokrym, w którym przez dłuższy czas stoją metalowe przedmioty, może pojawić się zabrudzenie od rdzy czy zacieki.

Dowiedz się więcej: Kompozyty na blaty kuchenne – czy warto?

blaty z włókna szklanego

Codzienna pielęgnacja blatów ze szklanego włókna

Codzienne, świeże zabrudzenia i kurz usuwa się z powierzchni z włókna szklanego wilgotną, delikatną ściereczką. Myjka nie powinna być szorstka, aby nie pozostawiała rys na gładkiej powierzchni. Ściereczka może być namoczona w wodzie z delikatnym detergentem, mydłem lub płynem do naczyń. Po umyciu powierzchnię blatu najlepiej jest wytrzeć od razu do sucha. Również rozlana przypadkowo woda czy inny płyn powinien być od razu ścierany. Takie czyszczenie blatu wykonuje się także bezpośrednio przed zabraniem się za usuwanie trudniejszych zabrudzeń.

Dowiedz się więcej: Meble z włókna szklanego – czy warto?

Czym usuwać plamy z powierzchni z włókna szklanego?

Łagodnym i skutecznym środkiem czyszczącym jest ocet winny. Można rozcieńczyć go nieco ciepłą wodą. Nakładamy ocet na plamę za pomocą ściereczki lub butelki z rozpylaczem i pozostawiamy na kilka minut. Następnie delikatnie czyścimy zaplamione miejsce miękką ściereczką. Po wyczyszczeniu należy zmyć wodą ocet z blatu i wytrzeć powierzchnię do sucha.

Jeszcze skuteczniejszym środkiem jest soda oczyszczona. Plamę posypujemy grubo sodą, spryskujemy wodą i czekamy około 15 minut. Po tym czasie usuwamy mieszankę i czyścimy blat miękką ściereczką.

Bardzo trudne do usunięcia plamy, na przykład z rdzy czy tuszu lub atramentu, można usunąć za pomocą acetonu, popularnego rozpuszczalnika organicznego. Jest on składnikiem zmywaczy do paznokci, często służy również do mycia pędzli z farby. Z jego pomocą można rozpuszczać również:

  • wszelkie tłuszcze,
  • oleje,
  • większość zaschniętych tworzyw sztucznych.

Aby usunąć plamę z blatu z włókna szklanego, zakładamy rękawiczki z lateksu, zanurzamy bawełnianą szmatkę w acetonie i przecieramy nią powierzchnię, lekko przyciskając. Po wyczyszczeniu zmywamy blat czystą wodą i wycieramy do sucha.

Dowiedz się więcej: Łazienka klasyczna – kamień czy żywica?

Łazienka klasyczna – kamień czy żywica?

Blaty z włókna szklanego nie są ciężkie w pielęgnacji. Ba, możemy często zastosować środki nieco ostrzejsze niż w przypadku blatów drewnianych czy marmurowych. Jako producent wyrobów z tworzyw sztucznych serdecznie zapraszamy do zapoznania się z zaletami tego rodzaju blatów oraz odkrycia ich niebywałego piękna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *