Gdzie spotykamy tworzywa sztuczne

Gdzie spotykamy tworzywa sztuczne?

by TPP
17 grudnia 2018
Comments 3

Tworzywa sztuczne najczęściej kojarzą nam się z nowoczesnością i XXI wiekiem. To bardzo dobre skojarzenie, bo stosunkowo niedawno udało nam się wytwarzać materiały niewystępujące w przyrodzie. Mowa o polimerach czy barwnikach sztucznych. Obecnie są nawet popularniejsze niż naturalne surowce – głównie dzięki nieograniczonym zastosowaniom i niskiej cenie. Gdzie spotykamy tworzywa sztuczne, a nawet o tym nie wiemy?

Gdzie spotykamy tworzywa sztuczne w reklamie?

Reklama i marketing jest najpopularniejszą branżą, gdzie wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Najpopularniejsze zastosowania to:

  • stojaki,
  • kasetony reklamowe,
  • wyposażenie wnętrz indoor lub outdoor,
  • wyświetlacze i telebimy,
  • standy multimedialne.

Dzięki właściwościom tworzyw sztucznych elementy reklamowe mogą być stosowane w każdych warunkach i przez każdą osobę. Są o wiele trwalsze niż naturalne materiały, a przede wszystkim tańsze. W marketingu, gdzie jakość liczy się równie mocno co ilość, to bardzo atrakcyjna cecha.

Gdzie spotykamy tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne w innych branżach

Drugie i trzecie miejsce zajmują budownictwo i przemysł. Praktycznie każde nowo budowane mieszkanie wykonane jest chociażby z prefabrykatów wykonanych z tworzyw sztucznych. Daje nam to o wiele większą możliwość budowy, a przede wszystkim szybkość. Kiedyś wybudowanie jednej budowli trwało latami. Wykorzystując takie surowce, dom możemy postawić w 3 dni. Choć w naszym kraju nieruchomości wykonywane w ten sposób dalej nie są bardzo popularne, to już dawno podbiły zachód. Większość części zamiennych to również tworzywa sztuczne. Dzięki temu są tanie w produkcji i ogólnie dostępne. Co byśmy zrobili, gdybyśmy nie mogli łatwo naprawić naszych sprzętów AGD czy RTV?

Gdzie spotykamy tworzywa sztuczne w codziennym życiu?

Jeśli zastanawiamy się, gdzie spotykamy tworzywa sztuczne na co dzień, wystarczy się rozejrzeć po własnym domu. Każda butelka plastikowa, każde opakowanie spożywcze jest wykonane przy ich pomocy. Nawet popularne wykładziny, zabawki czy artykuły gospodarstwa domowego są z nich stworzone. Czy to znaczy, że tworzywa sztuczne zalały nas całkowicie? Jako producent wyrobów z tworzywa sztucznego możemy odpowiedzieć: tak, ale nie to jest przerażające. Tworzywa sztuczne, jak każdy wynalazek, są przeznaczone dla ludzi i są potrzebne w naszym życiu. Musimy jednak szczególną uwagę zwracać na to, co robimy z tymi przedmiotami, kiedy nie są nam już potrzebne i się zużyją. Jak często zostawiamy je przy wiacie śmietnikowej, wyrzucamy do worka na produkty zmieszane czy nawet wywozimy do lasu i na pola? To jest nasz największy problem.

Dowiedz się więcej: Tworzywa sztuczne a zdrowie człowieka

śmietniki pojemniki kosze do segregacji odpadów z włókna szklanego na zamówienie

Tworzywa sztuczne zostały już wynalezione i tego nie zmienimy. Możemy jedynie zmienić nasze podejście do tych materiałów i dopilnować, by miejsca, gdzie spotykamy tworzywa sztuczne przeznaczone do utylizacji, nie znajdowały się tuż obok nas. Zamiast stosować się zasadą, że nie będziemy ich używać – co jest w sumie niemożliwe – sprawmy, by były wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i w odpowiedni sposób dokonywały swojego żywota.