Elektronarzędzia z włókna szklanego

Elektronarzędzia z włókna szklanego – czy to możliwe?

by TPP
22 lutego 2021
Comments 0

Wiadomo, że włókno szklane wykorzystuje się w wielu zastosowaniach. My tworzymy wyjątkowe, małe dzieła sztuki, systemy identyfikacji wizualnej i obudowy do urządzeń elektronicznych. Może być wykorzystywane do naprawy karoserii aut lub tworzenia sprzętu sportowego, który wyróżnia się wytrzymałością i lekkością. Jednak zastosowanie włókna szklanego w elektronarzędziach jest dość nietypowe. Postaramy się dzisiaj powiedzieć o tym nieco więcej.

Elektronarzędzia – na co zwraca się uwagę przy zakupie?

Każdy pracownik budowlany, majster czy domowy majsterkowicz zwraca uwagę na podobne parametry techniczne elektronarzędzi. Muszą one być przede wszystkim:

  • wytrzymałe i odporne na ewentualne uszkodzenia,
  • proste w obsłudze,
  • lekkie i wygodne,
  • niezawodne,
  • bezpieczne w użyciu.

Te cechy bardzo przypominają nam te, które gwarantuje nam właśnie włókno szklane. Jednak dajemy głowę, że niewiele osób słyszało o jego wykorzystywaniu przy produkcji elektronarzędzi.

Dowiedz się więcej: Gdzie spotykamy tworzywa sztuczne?

Elektronarzędzia z włókna szklanego – jak to wygląda?

Włókna szklanego nie wykorzystuje się przy tworzeniu całej obudowy, a raczej poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Przykładowo, z kompozytów mogą być wykonane ścianki akumulatorów. Zazwyczaj wykorzystuje się 30%-50% zawartości włókna w tworzywie. Dzięki temu zyskuje się bardzo atrakcyjne parametry techniczne, takie jak: wysoka sztywność, doskonale gładka powierzchnia, wytrzymałość. Ścianki są bardzo cienkie, a jednocześnie służą tak samo, jak grube, wykonane z innych materiałów. Ponadto nie nagrzewają się i wychodzą bez szwanku z każdego upadku – nawet na bardzo twarde podłoże ze sporej wysokości. Włókno szklane wykorzystuje się również do produkcji całych korpusów obudowy oraz bardziej złożonych elementów.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane czy aluminium? Porównanie popularnych materiałów

Po co komu obudowa z włókna szklanego?

Kiedy już powiedzieliśmy sobie, jakie elementy bardzo często są wytwarzane z włókna szklanego oraz jakie cechy mają, trzeba wskazać podstawową przyczynę takiego wykorzystania włókna szklanego. Oczywiście, elektronarzędzia są lżejsze, poręczniejsze i bardziej wytrzymałe, co jest bardzo ważne dla każdego majsterkowicza i budowlańca. Jednak nie to jest głównym i najważniejszym powodem. Zmniejszenie grubości i zwiększenie wytrzymałości ścianek akumulatora umożliwiło umieszczenie w narzędziu większej liczby ogniw akumulatorowych. Tym samym zwiększa się pojemność akumulatora, dzięki czemu narzędzie może pracować dłużej na jednym ładowaniu. I to wszystko dzięki zastosowaniu kompozytów z włóknem szklanym. Fajne, nie?

Dowiedz się więcej: Taśma z włókna szklanego – co to jest i do czego służy?

Elektronarzędzia z włókna szklanego są bardzo cenione i poważane na rynku, choć niewiele osób wie, z czego są tak naprawdę wykonane. W szczególności sprostają codziennym, niezbyt skomplikowanym zadaniom. I choć oczywiście przy ciężkim sprzęcie lepiej sprawdzą się inne materiały, to włókno jest doskonałym wyborem przy produkcji nożyc do blachy, przycinarek, poręcznych pilarek czy wkrętarek.