czym malować włókno szklane

Czym malować włókno szklane?

by TPP
1 lutego 2021
Comments 0

Włókno szklane nie ma przed nami tajemnic. Wiemy, jak je kształtować i dostosowywać do naszych potrzeb. Bardzo chętnie i często udzielamy także wskazówek początkującym majsterkowiczom i twórcom, jak najlepiej obchodzić się z tym materiałem. Dzisiaj napiszemy kilka słów o jego malowaniu. Czasem nie ma potrzeby dodatkowego pokrycia włókna, czasem jednak jest ono wskazane lub nawet – niezbędne. Czym malować włókno szklane?

Czym malować włókno szklane?

Włókno szklane można malować farbą, jednak trzeba dość mocno uważać na jej skład. Nie może zawierać żadnych tlenków metali. Dobrze sprawdzą się te akrylowe – nie tylko do pokrywania elementów wypukłych, ale również przy tapetach z włókna szklanego. Tutaj warto też rozważyć farbę lateksową, która dodatkowo chroni ściany przed niekorzystnym działaniem:

  • wody,
  • gwałtownych zmian temperatury,
  • uszkodzeniami mechanicznymi.

Taka tapeta sprawdzi się nawet w łazience. Z kolei farby akrylowe będą doskonałym wyborem do przedmiotów z włókna szklanego, które z racji swojego zastosowania, muszą znajdować się na zewnątrz.

Dowiedz się więcej: Formy z włókna szklanego – chcesz się tym zająć? Zgłoś się do nas!

Malowanie kobiecych ust w standzie maski z włókna szklanego
Malowanie kobiecych ust w standzie maski z włókna szklanego

Malowanie żywicą epoksydową – rozwiązanie dobre dla włókna

My najczęściej w naszych projektach wykorzystujemy żywicę epoksydową, wzbogaconą o utwardzacz. Działa ona nieco inaczej niż standardowe farby, tworząc wiązanie chemiczne z tworzywem sztucznym. Dlatego też jest tak wytrzymała i odporna na niemal wszystkie czynniki środowiskowe. Pamiętajmy oczywiście o dodaniu odpowiedniego pigmentu, dzięki czemu otrzymamy niemal dowolny kolor. Średnio dodaje się 1%-3% wagi mieszanki żywicowej. Takie rozwiązanie jest optymalne w:

  • warsztatach samochodowych,
  • halach produkcyjnych,
  • przemyśle chemicznym.

Żywicy epoksydowej nie warto jednak używać na podłożach gipsowych.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane na skórze – czy to niebezpieczne?

Stand maska z włókna szklanego- zabezpieczanie ust lakierem bezbarwnym
Stand maska z włókna szklanego- zabezpieczanie ust lakierem bezbarwnym

A może lakierowanie poliestrem?

Lakierowanie, choć samo w sobie malowaniem nie jest, to jednak znalazło się na tej liście z dość oczywistych przyczyn. Taka metoda zabezpieczenia włókna szklanego najbardziej sprawdza się w przypadku chociażby elementów karoserii samochodowej. Dobrze sprawdzi się także lakier akrylowy. Pamiętajmy, że konieczne jest stworzenie dwóch warstw – bazowej z dodanym barwnikiem oraz wierzchniej, bezbarwnej. Dzięki temu otrzymamy pożądany efekt i zadowalającą nas trwałość.

Dowiedz się więcej: Salon nowoczesny? Wybierz żywicę epoksydową i włókno szklane!

Infokiosk multimedialny obudowa lakierowana czym malować włókno szklane
Infokiosk multimedialny – obudowa lakierowana

Wybierając metodę malowania włókna szklanego, warto dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i efekt, jaki chcemy osiągnąć. Każde z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety, różni się poziomem połysku, odpornością na działanie czynników zewnętrznych i innych. Jako renomowany producent wyrobów z tworzyw sztucznych chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy z wykonaniem każdego projektu. Wystarczy do nas zadzwonić lub napisać, a udzielimy wskazówek, jak radzić sobie z włóknem szklanym nawet w domowym warsztacie.