zastosowania włókna szklanego

Czym jest włókno szklane?

by TPP
6 czerwca 2018
Comments 36

 

 

Szkło ma o wiele więcej zastosowań niż tylko budowa szyb. Wiesz, że można z niego wyciągnąć włókna, które następnie są wykorzystywane w wielu dziedzinach? Z pewnością o nich słyszałeś. To tzw. włókno szklane wykorzystywane jest m.in. w produkcji światłowodów. My używamy ich nieco inaczej, by tworzyć małe arcydzieła.

Jak powstaje włókno szklane?

Samo szkło tworzone jest w procesie stapiania krzemionki i minerałów. Jeśli kiedyś słyszałeś lub słyszałaś o tworzeniu tego surowca z piasku, to masz wiele racji. By materiał stracił swą płynną konsystencję, trzeba go schłodzić. Same włókna powstają poprzez wtłaczanie szkła w platynowe formy posiadające bardzo niewielkie tuleje. Ich średnica nie przekracza z reguły 3 milimetrów, ale standardowo jest to tylko jeden milimetr. Z tak powstałych kształtów można tworzyć nici nawijane na szpule, a potem nawet „tkaniny”, formy i wielkie obiekty. Zastosowań jest całe mnóstwo. Włókno szklane można dowolnie formować – ma także wiele rodzajów. Może być doskonałym izolatorem, mieć wysoką wytrzymałość chemiczną, sztywność lub być zasadowe. W zależności od potrzeby wybiera się odpowiedni materiał do danego zastosowania.

Włókno szklane a kompozyty

Filiżanka z włókna szklanego w Gogolinie

Mianem kompozytu określa się materiał o niejednorodnej strukturze. Tworząc kompozyty z włókna szklanego, są one nasycone je żywicą

 polimerową, by zyskały większą wytrzymałość i odporność na korozję. To właśnie te cechy sprawiają, że jest to idealny surowiec na tworzenie różnego typu dekoracji i wyposażeń – nie tylko wnętrz, ale także i miejsc narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Jednym z najpiękniejszych naszych dzieł z włókna szklanego jest wielka filiżanka, która stanęła w rynku w Gogolinie. Choć zachwyca przede wszystkim wzorami, to najważniejszymi cechami, które musi posiadać, są:
• wytrzymałość na warunki atmosferyczne,
• wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
• niepodatność na korozję.
Przepiękne dzieło, prawda? Nie powstałoby, gdyby nie niesamowite właściwości kompozytów z włókna szklanego.

Filiżanka z włókna szklanego w Gogolinie

Dekoracje wnętrz

Jak widać, włókno szklane jest materiałem, które może być formowane w dowolny sposób. Ciekawym przykładem wykorzystania jest także sztuczna skała węglowa. Taka imitacja dobrze sprawdzi się nawet w bardzo zatłoczonych wnętrzach, gdzie ryzyko bezpośredniego kontaktu z osobami postronnymi jest bardzo spore. Taki materiał nada się w lokalach takich jak:
• restauracje,
• kluby i dyskoteki,
• pokoje hotelowe,
• poczekalnie w gabinetach lekarskich.
Włókno szklane ma także bardziej praktyczne zastosowania. Utwardzenie standów multimedialnych jest jednym z nich. Galerie handlowe, lotniska, dworce kolejowe – to miejsca, w których takie urządzenia wystawione są na ciężką próbę. Wzmocnienie obudowy gwarantuje dłuższy czas bezawaryjnej pracy.

Imitacja ściany węglowej z włókna szklanego

W galerii zobaczysz więcej naszych dzieł. Jeśli zależy Ci na wyjątkowym produkcie, który stanie się wizytówką Twojej firmy, skorzystaj z naszej oferty. Zadzwoń lub napisz i opowiedz nam, jak chciałbyś wykorzystać włókno szklane.

    1. Wszystkie komentarze podlegają moderacji ze względu na dużą ilość spamu. O 2 w nocy nie było nikogo, kto mógłby zaakcepotwać Twoje posty. Co do filiżanki, to oczywiście, że możesz kupić. Zapraszam do kontaktu poprzez formularz 🙂

Dodaj komentarz