Czy włókno szklane jest wytrzymałe

Czy włókno szklane jest wytrzymałe?

by TPP
24 grudnia 2018
Comments 3

Włókno szklane jest jednym z najpopularniejszych materiałów nowoczesnych, które jest wykorzystywane do wielu branż i dziedzin naszego życia. Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, jak zastosować włókno szklane do auta czy jak używać włókna szklanego do domowych zastosowań. Najczęściej stawiamy sobie pytanie, czy włókno szklane jest wytrzymałe? Spieszymy z odpowiedzią.

Rodzaje włókien szklanych

Musimy być świadomi, że istnieje kilka rodzajów włókna szklanego. Każdy z nich ma nieco inne właściwości, a tym samym wytrzymałość. Podsumuje to poniższa tabela:

Rodzaj włókna szklanego

Średnica [µm] Wytrzymałość na rozciąganie [Mpa] Moduł sprężystości [Gpa]

Typ E

5-9 1350-3500 60-70

Typ M

8-10 b.d.

124

Typ R 10 4750

83

Typ S 16 4900

87

 

Oznacza to tyle, że w przypadku typu E – jedno włókno szklane może wytrzymać rozciąganie o sile prawie 7 tys. niutonów. A warto zauważyć, że jest to najmniej wytrzymały typ materiału. Wbrew pozorom należy także wziąć pod uwagę zależność wytrzymałości surowca od średnicy pojedynczego włókna. Z jednej strony możemy się spodziewać większego modułu sprężystości, co faktycznie ma miejsce. Z drugiej strony jednak mamy do czynienia z większym prawdopodobieństwem powstania mikropęknięć i defektów.

Czy włókno szklane jest wytrzymałe – temperatura a rozciągalność

Włókna szklane są bardzo odporne na wysokie temperatury. Najpopularniejszy i najczęściej używany typ E posiada temperaturę mięknienia w 740 st. Celsjusza. To sprawia, że produkt wykonany z tego surowca wyjdzie cało z większości pożarów. Musimy być jednak świadomi, że poddanie takiej próbie zmniejsza wytrzymałość na rozciąganie – i to nie w sposób liniowy. Dla włókna szklanego o współczynniku 3500 Mpa w temperaturze pokojowej, wytrzymałość zmniejszy się nieznacznie po umieszczeniu w temperaturze 100 czy 200 stopni. Natomiast przy 700 st. Celsjusza, wytrzymałość wyniesie już ponad 3,5 raza mniej i wynosi nieco poniżej 1000 MPa. Zastanawiając się, czy włókno szklane jest wytrzymałe przy pracy w takich warunkach, musimy wiedzieć, że jego parametry są o wiele gorsze. Dlatego mimo wszystko projektując wyposażenie strażaków, wziąć pod uwagę włókno węglowe, a nie szklane.

Dowiedz się więcej: Włókno szklane a węglowe – czym się różnią i które jest lepsze?

Czy włókno szklane jest wytrzymałe

Włókno szklane a woda

Samo włókno szklane nie jest odporne na działanie wody, a długotrwały kontakt z nią powoduje obniżenie wytrzymałości. Wielokrotnie jednak pisaliśmy o tym, że jest to materiał całkowicie odporny. Użyliśmy skrótu myślowego, który już tłumaczymy.

Dowiedz się więcej: Czym jest włókno szklane?

Włókno szklane za każdym razem powinno być pokrywane specjalnymi środkami zabezpieczającymi – takimi jak chlorometakrylan chromu czy ksylany. One zabezpieczają powierzchnię materiału i sprawiają, że faktycznie włókno szklane jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Włókno szklane a woda

Czy włókno szklane jest wytrzymałe? Do większości naszych zastosowań z pewnością. Zastanawiając się nad trwałą i atrakcyjną reklamą, zaprojektowaniem wnętrza czy naprawą samochodu, jako producent wyrobów z tworzywa sztucznego możemy z czystym sercem powiedzieć, że tak – włókno szklane jest jednym z najwytrzymalszych materiałów, który spełni wszystkie Twoje wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *