Atrakcyjne miejsca w przestrzeni publicznej

Atrakcyjne miejsca w przestrzeni publicznej, czyli duże zainteresowanie małym kosztem

by TPP
6 sierpnia 2018
Comments 3

Przestrzeń publiczna powinna być zaaranżowana tak, by stanowiła ciekawą dekorację dla miejscowości, była funkcjonalna czy zapewniała mieszkańcom poczucie przynależności do danego miejsca. By to osiągnąć, nie trzeba wydawać milionów – wystarczy dobry pomysł i ciekawe wykonanie, by takie atrakcyjne miejsca zaczęły się pojawiać.

Brama licząca w Opolu

Brama jubileuszowa w Opolu, która znajdowała się na przecięciu ulic Krakowskiej i św. Wojciecha, stanowiła atrakcję przez cały miniony rok 2017. Jej głównym zadaniem było zliczanie osób, które przechodziły pod nią. To symbol 800-lecia miasta. Choć trudno doszukać się tu jakiejś konkretnej, ważnej funkcjonalności dla samych mieszkańców, to brama stanowiła nie lada atrakcję turystyczną. Każdy mieszkaniec miał realny wpływ na wyświetlającą się liczbę – choć był to tylko numer, to jednak wyjątkowy. Ten przykład jasno pokazuje, że nie trzeba wielkich inwestycji, by stworzyć atrakcyjne miejsca w środku miasta. Obudowa została wykonana, a jakże, z włókna szklanego, który jest najczęściej stosowanym przez nas materiałem. Innym przykładem ciekawego elementu dekoracyjnego jest filiżanka z Gogolina, którą szerzej opisujemy tutaj.

Atrakcyjne miejsca - Brama licząca przejścia osób na 800 lecie Opola

Atrakcyjne miejsca dla każdego

Choć poniższy pomysł może wydawać się kontrowersyjny, to jednak wywiady przeprowadzane z mieszkańcami poszczególnych miast nie pozostawiają wątpliwości. Punkty ładowania telefonów są potrzebne. Poniżej przedstawiamy zdjęcie takiej ładowarki solarnej, która stanęła w rynku jednego z miast. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas ma w kieszeni najnowocześniejszego smartfona, którego największą wadą jest szybkie rozładowywanie się, takie miejsca są okupowane przez mieszkańców i turystów. Urządzenie ma jeszcze jedną funkcjonalność – to nowoczesny zegar słoneczny. A czy Wam zdarzyło się kiedykolwiek skorzystać z takiego punktu ładowania telefonów?

zegar z punktem ładowania telefonów

Ciekawe pomysły na osiedle

Zielone osiedle z przyjaznym skwerem i ławeczkami to idealne miejsce do wdrożenia jednego z naszych pomysłów. Biblioteczka z obudową z włókna szklanego, która może stanąć w jednym z takich miejsc relaksu to sposób zarówno na promowanie czytelnictwa, jak i podzielenie się z sąsiadami ciekawą lekturą. Wystarczy przekazać kluczyk do wszystkich osób zainteresowanych. Taka biblioteczka musi być trwała na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Można dostrzec wiele zagrożeń w umieszczeniu takiej szafki w miejscu publicznym:

  • celowe zniszczenie,
  • nieoddawanie przeczytanych książek,
  • brak zainteresowania mieszkańców.

Warto jednak spróbować, a skwer z taką biblioteczką może stać się jednym z najczęściej odwiedzanych. Atrakcyjne miejsca tego typu nie wymagają inwestowania dużej ilości pieniędzy, a dbanie o nie, pozostanie w gestii samych mieszkańców.

biblioteka do wymiany używanych książęk

 

A co Ty sądzisz o tego typu atrakcjach w miejscach publicznych? Sprawdź nasze propozycje w naszym banku pomysłów tutaj. A może masz własny pomysł, który moglibyśmy zamodelować i wykonać? To właśnie mieszkańcy miast i osiedli wiedzą najlepiej, jakie atrakcyjne miejsca przydadzą się w najbliższej okolicy. Podziel się z nami!

Dodaj komentarz