Atrakcyjne miejsca w przestrzeni publicznej, czyli duże zainteresowanie małym kosztem

Atrakcyjne miejsca w przestrzeni publicznej

Przestrzeń publiczna powinna być zaaranżowana tak, by stanowiła ciekawą dekorację dla miejscowości, była funkcjonalna czy zapewniała mieszkańcom poczucie przynależności do danego miejsca. By to osiągnąć, nie trzeba wydawać milionów – wystarczy dobry pomysł i ciekawe wykonanie, by takie atrakcyjne miejsca zaczęły się pojawiać.

Brama licząca w Opolu

Brama jubileuszowa w Opolu, która znajdowała się na przecięciu ulic Krakowskiej i św. Wojciecha, stanowiła atrakcję przez cały miniony rok 2017. Jej głównym zadaniem było zliczanie osób, które przechodziły pod nią. To symbol 800-lecia miasta. Choć trudno doszukać się tu jakiejś konkretnej, ważnej funkcjonalności dla samych mieszkańców, to brama stanowiła nie lada atrakcję turystyczną. Każdy mieszkaniec miał realny wpływ na wyświetlającą się liczbę – choć był to tylko numer, to jednak wyjątkowy. Ten przykład jasno pokazuje, że nie trzeba wielkich inwestycji, by stworzyć atrakcyjne miejsca w środku miasta. Obudowa została wykonana, a jakże, z włókna szklanego, który jest najczęściej stosowanym przez nas materiałem. Innym przykładem ciekawego elementu dekoracyjnego jest filiżanka z Gogolina, którą szerzej opisujemy tutaj.

Atrakcyjne miejsca - Brama licząca przejścia osób na 800 lecie Opola

Atrakcyjne miejsca dla każdego

Choć poniższy pomysł może wydawać się kontrowersyjny, to jednak wywiady przeprowadzane z mieszkańcami poszczególnych miast nie pozostawiają wątpliwości. Punkty ładowania telefonów są potrzebne. Poniżej przedstawiamy zdjęcie takiej ładowarki solarnej, która stanęła w rynku jednego z miast. W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas ma w kieszeni najnowocześniejszego smartfona, którego największą wadą jest szybkie rozładowywanie się, takie miejsca są okupowane przez mieszkańców i turystów. Urządzenie ma jeszcze jedną funkcjonalność – to nowoczesny zegar słoneczny. A czy Wam zdarzyło się kiedykolwiek skorzystać z takiego punktu ładowania telefonów?

zegar z punktem ładowania telefonów

Ciekawe pomysły na osiedle

Zielone osiedle z przyjaznym skwerem i ławeczkami to idealne miejsce do wdrożenia jednego z naszych pomysłów. Biblioteczka z obudową z włókna szklanego, która może stanąć w jednym z takich miejsc relaksu to sposób zarówno na promowanie czytelnictwa, jak i podzielenie się z sąsiadami ciekawą lekturą. Wystarczy przekazać kluczyk do wszystkich osób zainteresowanych. Taka biblioteczka musi być trwała na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Można dostrzec wiele zagrożeń w umieszczeniu takiej szafki w miejscu publicznym:

 • celowe zniszczenie,
 • nieoddawanie przeczytanych książek,
 • brak zainteresowania mieszkańców.

Warto jednak spróbować, a skwer z taką biblioteczką może stać się jednym z najczęściej odwiedzanych. Atrakcyjne miejsca tego typu nie wymagają inwestowania dużej ilości pieniędzy, a dbanie o nie, pozostanie w gestii samych mieszkańców.

biblioteka do wymiany używanych książęk

 

A co Ty sądzisz o tego typu atrakcjach w miejscach publicznych? Sprawdź nasze propozycje w naszym banku pomysłów tutaj. A może masz własny pomysł, który moglibyśmy zamodelować i wykonać? To właśnie mieszkańcy miast i osiedli wiedzą najlepiej, jakie atrakcyjne miejsca przydadzą się w najbliższej okolicy. Podziel się z nami!

3 Comments

 • Olga

  Ta brama licząca to naprawdę fajny pomysł. Nakłania ludzi do spacerowania i podbijania liczby.

 • Bookendorfina Izabela Pycio

  Takie pomysły niekoniecznie mi się podobają, ale ożywiają miasta. 🙂

 • swiat karinki

  Brama licząca zachwyciłaby moje dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

back to top